Kajakarstwo – MŚ: Bez polskich strat w porannych eliminacjach

W porannej sesji pierwszego dnia mistrzostw świata w kajakarstwie rozegrano bardzo liczne wyścigi eliminacyjne, w tym w siedmiu konkurencjach olimpijskich. Reprezentanci Polski przeszli je bez strat „w ludziach”, a niektóre starty były naprawdę imponujące. Półfinały w tych konkurencjach dziś w sesji popołudniowej.

Konkurencje olimpijskie

Jako pierwsza na mediolańskim torze zaprezentowała się Ewelina Wojnarowska w eliminacjach K1 na 500 metrów. Polka popłynęła w szóstym wyścigu i okazała się w nim bezkonkurencyjna. Druga na mecie Austriaczkę Schuring wyprzedziła o ponad sekundę. Wojnarowska spokojnie zapewniła sobie awans do półfinału.

Nieźle zaprezentował się w kajakowej jedynce na dystansie kilometra Bartosz Stabno. Nasz młody zawodnik w swoim wyścigu eliminacyjnym dał się wyprzedzić jedynie Francuzowi Cyrille Carre. Oczywiście Stabno znalazł się w gronie półfinalistów.

Świetną dyspozycję prezentowaną w tym sezonie (srebrny medal mistrzostw Europy, czwarte miejsce na Igrzyskach Europejskich) potwierdził Tomasz Kaczor. Nasz kanadyjkarz wygrał swój wyścig eliminacyjny na 1000 metrów, wyprzedzając między innymi brązowego medalistę igrzysk olimpijskich w Londynie, Kanadyjczyka Marka Oldershawa. Teraz Kaczora czeka ściganie półfinałowe.

Do półfinału z drugiego miejsca awansowali Dawid Putto i Sebastian Szypula, którzy w wyścigu eliminacyjnym K2 na 200 metrów ustąpili pola jedynie Francuzom, a wyprzedzili miedzy innymi mocną osadę australijską.

Nieco słabiej zaprezentował się Michał Kudla w C1 na sprinterskim dystansie 200 metrów. Nasz kanadyjkarz był dopiero piąty, na szczęście nie wyeliminowało go to z walki o olimpijską przepustkę. Jednak w półfinale musi popłynąć zdecydowanie lepiej, jeśli myśli o awansie do finału konkurencji.

Te, na które bardzo liczymy w kontekście medalowej zdobyczy, czyli Karolina Naja i Beata Mikołajczyk w pierwszym wyścigu w Mediolanie potwierdziły, że włącza się do walki o podział łupów, Wyścig eliminacyjny na 500 metrów wygrały bardzo pewnie, wyprzedzając między innymi jedne z głównych rywalek, Niemki. O awans do finału możemy być raczej spokojni – półfinał dziś po południu.

Czwarte miejsce w wyścigu eliminacyjnym na 1000 metrów zajęła nasza kajakowa dwójka Paweł Sandrach i Mariusz Kujawski. Ten średnio udany występ (Polacy wyprzedzeni zostali między innymi przez Argentyńczyków) na szczęście nie zaowocował odpadnięciem z rywalizacji. W półfinale jest szansa na zdecydowana poprawę.

Konkurencje nieolimpijskie

W C2 na 500 metrów wystartowały Beata Zawadzka i Dorota Kozakiewicz. W swoim wyścigu eliminacyjnym Polki zajęły 5. miejsce i o finał powalczą w półfinale. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn bardzo dobrze zaprezentowali się Wiktor Glazunow i Vincent Słomiński. Nasza dwójka bardzo pewnie wygrała swój wyścig eliminacyjny i bezpośrednio awansowała do finału A.

Konkurencje paraolimpijskie

Już wczoraj srebrny medal mistrzostw świata w konkurencji VL1 na 200 metrów (parakajakarze rywalizują tylko na tym dystansie) mężczyzn zdobył Jakub Tokarz, wyprzedzony jedynie przez Brazylijczyka Luisa Cardoso da Silvę. W tej samej konkurencji, ale w kategorii 3 Mirosław Rosiński zajął 8. miejsce. Złoty medal wywalczyła w VL1 Katarzyna Leśkiewicz. Niestety wyścigi w klasie V (kajaki z podpórkami) nie będą rozgrywane na igrzyskach paraolimpijskich. W Rio rozegrane zostaną zawody w kajakach (K1 200 metrów mężczyzn i kobiet w 3 kategoriach niepełnosprawności).

Bartosz Szafran4865 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password