Kajakarstwo – MŚ: Kobieca czwórka już pewna RIO!! Udane poranna sesja w Mediolanie

Piątkowe przedpołudnie upłynęło uczestnikom mistrzostw świata w kajakarstwie na eliminacjach w kolejnych konkurencjach, w tym w pięciu olimpijskich. W czterech przypadkach nasze osady walczą dalej, kobieca czwórka wchodząc bezpośrednio do finału, zapewniła sobie olimpijską kwalifikację. Niestety start zakończyła męska kajakowa czwórka – oznacza to dla tej osady utratę szans na start w igrzyskach w Rio.

Konkurencje olimpijskie

Karolina Naja, Beata Mikołajczyk, Edyta Dzieniszewska, Ewelina Wojnarowska – te cztery panie zapewniły nam pierwszą olimpijską kwalifikację w kajakarstwie. Polki kapitalnie popłynęły w wyścigu eliminacyjnym, zdecydowanie wyprzedzając pozostałe osady, w tym groźne Nowozelandki i Hiszpanki. Pierwsze miejsce dało naszym dziewczętom bezpośredni awans do finału A i kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Rio (w Mediolanie wywalczy ją 10 najlepszych osad, Polki w najgorszym przypadku zajmą 9. miejsce)!

Drugi dzień rywalizacji w Mediolanie otworzyła Marta Walczykiewicz. Nasza kajakarka rywalizująca na sprinterskim dystansie 200 metrów nie zawiodła – w bardzo dobrym stylu wygrała wyścig eliminacyjny, wyprzedzając drugą na mecie Hiszpankę Teresę Portelę o 0.38 sek. W „korespondencyjnym” pojedynku z największą rywalką, Nowozelandką Lisą Carrington Polka okazała się nieco wolniejsza.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn Polskę reprezentował Paweł Kaczmarek. Nasz kajakarz w wyścigu eliminacyjnym popłynął dobrze – zajmując trzecie miejsce pewnie awansował do półfinału. Tam czeka go jednak szalenie trudne zadanie awansu do wyścigu medalowego.

Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski rywalizują w Mediolanie w kanadyjkowej dwójce na dystansie jednego kilometra. Polacy świetnie taktycznie popłynęli w swoim przedbiegu. Długo utrzymywali się na 4-5. miejscu, by w końcówce przyspieszyć i przypłynąć na drugiej lokacie. Szybsi okazali się jedynie Węgrzy.

Bardzo zły występ zanotowała kajakowa czwórka mężczyzn na 1000 metrów. Rafał Maroń, Paweł Szandrach, Rafał Rosolski, Mariusz Kujawski zajęli w wyścigu eliminacyjnym ostatnie, 9. miejsce i odpadli z rywalizacji. Oznacza to w praktyce, że na igrzyskach w Rio nie zobaczymy naszej czwórki. Mistrzostwa świata to jedyna impreza kwalifikacyjna w tej konkurencji.

Konkurencje nieolimpijskie

W raczkującej konkurencji C1 kobiet na 200 metrów wystartowała Sylwia Borowska. W wyścigu eliminacyjnym nasza zawodniczka popłynęła bardzo przyzwoicie, zajmując trzecie miejsce. Oczywiście dało jej to awans do półfinału.

Dobrze popłynęła także kanadyjkowa dwójka w składzie Wiktor Głazunow – Vincent Słomiński. Nasza osada dała się wyprzedzić jedynie Rosjanom i zobaczymy ją w jutrzejszych półfinałach. Gdyby wygrali z osadą rosyjską, byliby już w finale.

Młodziutkie Dominika Włodarczyk i Joanna Bruska reprezentowały nas w kajakowej dwójce na 200 metrów. Poli zajęły w jednym z dwóch wyścigów eliminacyjnych szóste miejsce. Mają wciąż szanse na finał, ale w półfinale trzeba być w pierwszej trójce.

Michał Kudla w C1 na 500 metrów zajął w przedbiegu czwarte miejsce i awansował do półfinału. Na tym samym dystansie, tyle, ze w kajaku Bartosz Stabno był 2. i także pozostał w walce o finał A swojej konkurencji. Wreszcie Anna Włosik zajęła 3. miejsce w eliminacjach konkurencji K1 na 1000 metrów i awansowała do półfinału.