Kajakarstwo – MŚ: Trzy z siedmiu osad w finałach A!

Siedem polskich osad w konkurencjach olimpijskich przystąpiło do rywalizacji w półfinałach mistrzostw świata. Awans do finałów A był warunkiem pozostania nie tylko w walce o medale, ale i o kwalifikacje olimpijskie na Rio. Sztuka ta udała się trzykrotnie. Pozostali Polacy w Mediolanie awansu na igrzyska już nie wywalczą.

Ewelina Wojnarowska (K1 500m) podobnie jak w porannych eliminacjach, tak i w półfinale zaprezentowała doskonałą dyspozycję. Polka wygrała swój wyścig i bez problemu awansowała do finału A. uzyskała co prawda dziewiąty czas półfinałów, ale rywalki nie zmusiły jej do maksymalnego wysiłku. Polka powinna walczyć o medal.

Kapitalną walkę z Niemcem Sebastianem Brendelem w półfinale C1 na 1000 metrów stoczył Tomasz Kaczor. Mistrz olimpijski z Londynu musiał się naprawdę solidnie napracować, by zwyciężyć. W końcówce Kaczora „przycisnął” nieco Uzbek Kochnev, ale nasz kanadyjkarz obronił spokojnie drugą pozycję, dającą awans do finału A i możliwość walki o czołową szóstkę, która da kwalifikacje na Rio.

Karolina Naja i Beata Mikołajczak w wyścigu półfinałowym na 500 metrów popłynęły dość spokojnie – tak, żeby bez kłopotu awansować do finału. Sztuka się udała – nasze medalistki wielu imprez mistrzowskich dały się wyprzedzić Rosjankom, ale druga lokata dała im pewne miejsce w rywalizacji medalowej.

Z rywalizacji o olimpijską przepustkę odpadł niestety w K1 na 1000 metrów Bartosz Stabno. Nasz zawodnik swój półfinał ukończył na 4. miejscu, zapewniając sobie start w finale B o miejsca 10-18. Przypomnijmy, że w tej konkurencji kwalifikację zdobywa pierwszych siedmiu zawodników.

Dopiero piąte miejsce w półfinale K2 na 200 metrów zajęli Dawid Putto i Dawidy Szypula. Niestety oznacza to brak awansu do finału A i brak kwalifikacji olimpijskiej dla Polaków. Także Michal Kudla w C1 na tym najkrótszym dystansie pożegnał się z nadziejami na zdobycie przepustki do Rio już na mistrzostwach świata. Siódme miejsce w półfinale to zdecydowanie za słaby występ, by o tym myśleć.

Przez 750 metrów wyścigu na 1 kilometr w finale byli Paweł Szandrach i Mariusz Kujawski. Ba, w tym momencie byli nawet na prowadzeniu wyścigu. Niestety na ostatnich metrach „odcięło” im prąd, wyprzedzili ich Serbowie, Hiszpanie i Belgowie, a to oznaczało brak awansu do finału A.

W półfinale nieolimpijskiej konkurencji C2 kobiet na 500 metrów szóste miejsce Zajęły Beata Zawadzka i Dorota Kozakiewicz. Do wyścigu finałowego zabrakło sporo.