Kajakarstwo – PŚ: Bardzo dobry dzień Polaków w Belgradzie

Dziewięć miejsc w finałach A uzyskali polscy kajakarze i kanadyjkarze podczas pierwszego dnia trzeciej odsłony zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie, który w ten weekend przeniósł się do serbskiego Belgradu. Kapitalne dla Polaków było przede wszystkim późne popołudnie.

W piątek wszystko zaczęło się porannymi tradycyjnymi eliminacjami. Jako pierwsza Polka, na starcie pojawiła się Martyna Lisiecka w wyścigu na 1000 metrów kajakarek. Biało-czerwona zaliczyła bardzo słaby start, będąc w swoim wyścigu na ostatnim 8. miejscu. Awans do półfinału dał Polce lepszy czas od najsłabszych zawodniczek w drugim wyścigu. W nim zobaczyliśmy jednak, że była to tylko rozgrzewka, bo Polka popłynęła świetnie, wygrywając wyścig i dostając się do finału.

Ponad godzinę później Lisiecka stanęła do wyścigu kajakarek na 500 metrów. Tam poszło jej dużo lepiej w eliminacjach, bo do półfinału zakwalifikowała się z miejsca 5. W półfinale Lisiecka przypłynęła na 6. miejscu, co zapewniło jej awans do finału B.  Na tym krótszym dystansie startowała też Karolina Markiewicz. Zawodniczka AZS Opole zajęła w swoim wyścigu ostatnie miejsce premiowane awansem do półfinału, w którym zajęła 8. lokatę i odpadła z rywalizacji.

Bardzo dobrze poszło Bartoszowi Stabno i Pawłowi Czaji w wyścigach na 1000 metrów kajakarzy. Najpierw w eliminacjach Stabno przegrał tylko 0,388 sekundy z Bułgarem Kirchevem, a Czaja w swoim wyścigu był 4. W półfinałach Stabno przypłynął spokojnie na drugiej pozycji i awansował do finału A. Czaja niestety zajął ostatnią lokatę i nie popłynie nawet w finale C.

Pierwszym wyścigiem kanadyjkarzy w Belgradzie były eliminacje na dystansie 1000 metrów, w których liczyliśmy na dobry występ Wiktora Głazunowa i Tomasza Kaczora. Zarówno jeden, jak i drugi prezentują ostatnio dobrą formę. Potwierdzili to w porannych eliminacjach, z których zwycięzcy poszczególnych wyścigów awansowali od razu do finału A. Głazunow wygrał swój wyścig o ponad sześć sekund. Rozmiary zwycięstwa Kaczora były trochę mniejsze, ale również udało się uniknąć popołudniowych półfinałów.

W wyścigu C1 na 500 metrów kobiet wystąpiły w polskich barwach Magda Stanny i Dorota Borowska. Kapitalny wyścig zaliczyła ta ostatnia, która wygrała swój start, minimalnie pokonując Chinkę Huan Men. Magda Stanny w swoim wyścigu była 4. Obie panie w wyścigu półfinałowym płynęły razem. Borowska pewnie awansowała do finału po przypłynięciu na 3. miejscu. Po zajęciu 5. pozycji, Magda Stanny popłynie jutro w finale B.

Wyścigi dwójek w Belgradzie zainaugurowały eliminacje w K2 na 500 metrów, w których także mogliśmy zobaczyć dwie nasze pary: Pawła Kaczmarka i Patryka Świtalskiego oraz Norberta Kuczyńskiego i Sławomira Witczaka. Pierwsza z par nie wystartowała zbyt dobrze, ale 7. miejsce w drugim wyścigu dało kwalifikacje do półfinału. Druga dwójka zajęła w swoim wyścigu eliminacyjnym 6. miejsce.  Oba duety płynęły w jednym wyścigu półfinałowym i oba dostały się do finału B – Kaczmarek i Świtalski zajęli 4. miejsce, a do finału zabrakło im ledwie około pół sekundy. Kuczyński i Witczak zajęli 8. miejsce i awansowali z czasem.

Bardzo słabo w wyścigu dwójek kajakowych na 1000 metrów spisali się Martin Brzeziński i Rafał Rosolski. Polacy mieli jednak ogromne problemy na dystansie, bo do zwycięzców stracili… ponad 2 minuty. To oczywiście wykluczało ich z walki o awans do półfinału.

Bardzo liczyliśmy dziś na zwycięzców z węgierskiego Szeged – Mateusza Kamińskiego i Vincenta Słomińskiego w rywalizacji C2 na 1000 metrów. I absolutnie nie zawiedliśmy się. Polacy wygrali swój wyścig o ponad 8 sekund i bezpośrednio awansowali do finału A, bez konieczności pływania półfinałów. Drugi nasz duet – Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski awansowali do półfinału z 5. miejsca, ale tam popłynął znakomicie i dzięki 2. lokacie, w jutrzejszym finale A zobaczymy dwa duety.

Późne popołudnie było zarezerwowane tradycyjnie dla dystansów sprinterskich. Jako pierwsze na wodę wypłynęła dwójka kajakarek Karolina Markiewicz i Katarzyna Kołodziejczyk. Biało-czerwone kapitalnie rozpoczęły zmagania w stolicy Serbii i niezwykle pewnie – po wygraniu swojego wyścigu – awansowały do finału A. Na tym samym dystansie w wyścigu dwójek kanadyjek nieźle spisała się para Sylwia Szczerbińska i Iwona Czarnecka, zajmując w swoim wyścigu 6. miejsce i awansując do jutrzejszego półfinału.

Świetnie w swoich wyścigach eliminacyjnych popłynęli też Tomasz Barniak i Michał Lubniewski w C1 na 200 metrów. Pierwszy z nich był bliski wygrania wyścigu, ale przegrał z Artsemem Kozyrem z Białorusii. Lubniewski też popłynął bardzo szybko i ukończył swój wyścig na 3. miejscu. Na tym samym dystansie kobiet u kajakarek mieliśmy dwie nasze przedstawicielki – Dominikę Włodarczyk i Martę Walczykiewicz. Mniej doświadczona zawodniczka w wyścigu eliminacyjnym dopłynęła na 3. miejscu. Natomiast Walczykiewicz tradycyjnie od początku ruszyła bardzo dobrym tempem i na finiszu minimalnie (o 0,152) przegrała ze Słowenką Spelą Janic.

Do półfinału w C1 na 200 metrów awansowała Dorota Borowska – 3. w swoim półfinale oraz Magda Stanny, która na podium swojego wyścigu nie stanęła, ale Polka ze zwyciężczynią wyścigu Anais Cattelet przegrała ledwie tylko trochę ponad pół sekundy i zajęła 4. miejsce.

W K1 na 200 metrów mężczyzn najszybciej popłynął Denis Ambroziak. Czas 36,504 pozwolił mu wygrać wyścig i pewnie wejść do półfinału. 3. miejsce w swoim starcie zajął wracający powoli do regularnego pływania Piotr Siemionowski.

Piątkowego popołudnia najwięcej na torze w Belgradzie z biało-czerwonych zyskały Anna Puławska i Beata Mikołajczyk. Nasz duet w K2 na 200 metrów kobiet z bardzo dużą przewagą jak na ten krótki dystans pokonał resztę stawki i dostał się bezpośrednio do finału A.

Polski dzień w Belgradzie kończyły wyścigi K1 na 500 metrów mężczyzn. Na tym dystansie Polskę reprezentowała dwójka – Bartosz Stabno i Rafał Rosolski. Pierwszy z wymienionych w swoim wyścigu zajął 3. miejsce, a drugi w kolejnym był 4. Obaj pewnie zakwalifikowali się do jutrzejszych półfinałów.

K2 – 500 m mężczyzn – Norbert Kuczyński / Sławomir Witczak – awans do finału B
K2 – 1000 m mężczyzn – Martin Brzeziński / Rafał Rosolski – brak awansu do półfinału
C2 – 1000 m mężczyzn – Mateusz Kamiński / Vincent Słomiński – awans do finału A
C2 – 1000 m mężczyzn – Piotr Kuleta / Marcin Grzybowski – awans do finału A

Sesja popołudniowa:

K2 – 200 m kobiet – Karolina Markiewicz / Katarzyna Kołodziejczyk – awans do finału A
C2 – 200 m kobiet – Sylwia Szczerbińska / Iwona Czarnecka – awans do półfinału
C1 – 200 m mężczyzn – Tomasz Barniak – awans do półfinału
C1 – 200 m mężczyzn – Michał Lubniewski – awans do półfinału
K1 – 200 m kobiet – Dominika Włodarczyk – awans do półfinału
K1 – 200 m kobiet – Marta Walczykiewicz – awans do półfinału
C1 – 200 m kobiet – Magda Stanny – awans do półfinału
C1 – 200 m kobiet – Dorota Borowska – awans do półfinału
K1 – 200 m mężczyzn – Denis Ambroziak – awans do półfinału