Kajakarstwo – PŚ: Marta Walczykiewicz 6. na 500 metrów

Osiem finałów odbyło się drugiego dnia pierwszych w tym sezonie zawodów kajakarskiego Pucharu Świata w Montemer o-Velho. Marta Walczykiewicz – jedyna reprezentantka Polski na tych zawodach – zajęła w finale wyścigu na 500 metrów 6. lokatę.

Najbardziej polskich kibiców interesował dziś finał w K1 na 500 metrów kobiet z Martą Walczykiewicz. Nie jest to koronny dystans Polki, więc można było to traktować jak przetarcie przed jutrzejszym finałem na 200 metrów. Polka zaczęła nieźle, na pierwszych metrach plasując się w okolicach podium. Potem jednak do głosu doszły rywalki i stopniowo zwiększały swoje tempo i przewagę. Ostatecznie wyścig wygrała 25-letnia Nowozelandka Caitlin Ryan, wyprzedzając Słowenkę Spelę Janic i Węgierkę Krisztinę Fazekas-Zur. Polka do zwyciężczyni straciła 4,835 sekundy i zajęła 6. lokatę.

W sesji porannej odbyło się też siedem innych finałów. Wyjątkowo ciekawie było w zapowiadanym przeze mnie pojedynku w K1 mężczyzn na 1000 metrów, gdzie lepszy – ku ogromnej radości gospodarzy – okazał się Fernando Pimenta, wygrywając z wicemistrzem olimpijskim Maximem Beaumontem o 1,930 sekundy.

Dużą niespodzianką zakończył się finał kanadyjkarzy na dystansie 1000 metrów. Najlepszy w tym wyścigu Czech Martin Fuksa, wygrał z Sebastianem Brendelem o ponad dwie sekundy, ale na tym ten start się nie skończył, gdyż po wyścigu sędziowie postanowili o dyskwalifikacji Niemca, przez co na drugie miejsce awansował Mołdawianin Oleg Tarnovschi – gorszy od Fuksy o ponad 11 sekund, a trzecią lokatę zajął Kolumbijczyk Sergio Diaz.

Kapitalnym dubletem w wyścigu na 500 metrów kanadyjek popisały się Węgierki. Finał wygrała Virag Balla, przed koleżanką z reprezentacji Kincso Takacs. Na trzeciej lokacie wyścig zakończyła najlepsza we wczorajszych eliminacjach Liudmyła Luzan z Ukrainy. Ukraińcy małą porażkę odbili sobie jednak w wyścigu kajakowych duetów na 500 i 1000 metrów. W tym pierwszym przypadku najlepsi okazali się Ivan Semykin i Igor Trumov. Na dwukrotnie dłuższym dystansie triumfowali Vitaliy Tsurkan i Oleh Kukharyk.