Kajakarstwo – PŚ w Szeged: Triumf Słomińskiego z Kamińskim! Tomasz Kaczor na 3. miejscu

W czterech sobotnich wyścigach finałowych sesji porannej Pucharu Świata w Szeged startowało sześciu polskich kajakarzy. Znakomicie spisała się w kanadyjkowych dwójkach para Vincent Słomiński / Mateusz Kamiński, która wygrała finał A. Na trzecim miejscu swój start zakończył finał jedynek Tomasz Kaczor.

Pierwszym finałem dzisiejszego poranka był start w kajakach jedynkach na dystansie 1000 metrów kobiet. Startowała w nim Martyna Lisiecka, która wczoraj dość niespodziewanie dostała się do finału. Polce nie wyszedł jednak ten start i od początku trzymała się końca stawki, zajmując w ogólnym rozrachunku ostatnie 9. miejsce. Wyścig wygrała Węgierka Dora Bodonyi.

Bardzo dobrze ułożył się wyścig w C1 na najdłuższym dystansie 1000 metrów. Startowali w nim Tomasz Kaczor i Wiktor Głazunow. Biało-czerwoni od samego początku trzymali się z przodu stawki, a atakował przede wszystkim Kaczor. W pewnym momencie był nawet drugi, ale kontra Brazylijczyka Dos Santosa zepchnęła Polaka na 3. miejsce. Głazunow zajął 6. lokatę, a triumfował Czech Martin Fuksa.

Słabszy start zanotowały dziś w finale K1 500 metrów Beata Mikołajczyk i Anna Puławska. Narzekająca na warunki w Szeged nasza zawodniczka była nadzieją na bardzo dobry wynik, ale rywalki były dziś dużo mocniejsze i skończyło się na 6. miejscu. Ostatnia przypłynęła Puławska, a wyścig wygrała Rosjanka Elena Aniuszina, niespodziewanie pokonując Nowozelandkę Lizę Carrington.

Ostatni finał dnia był też ostatnimi polskimi emocjami w sobotniej sesji porannej. Były to jednak chwile najlepsze dzisiaj dla polskich kajaków. Od początku wyścigu finałowego C2 na 1000 metrów Vincent Słomiński i Mateusz Kamiński spokojnie prowadzili i powiększali przewagę nad rywalami. Ta trochę stopniała pod koniec rywalizacji, ale ostatecznie biało-czerwoni triumfowali, odnosząc zwycięstwo w Pucharze Świata w Szeged!

Nasi reprezentanci startowali dziś też w finałach B. Magda Stanny i Dorota Borowska zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce w kanadyjkach na 500 metrów. Na tym samym dystansie w kajakowych dwójkach dopiero na 8. lokacie przypłynęli  Denis Ambroziak i Piotr Mazur. Na dwukrotnie dłuższym dystansie kajakarze Rafał Rosolski i Bartosz Stabno zajęli 3. miejsce, podobnie jak kanadyjkarze Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski. Stawkę finałów B uzupełniła Paulina Markiewicz, która była ostatnia w finale B na 1000 metrów kajakarek. W finale C 5. miejsce zajęli z kolei Dorian Kliczkowski i Sławomir Witczak (K2 1000 metrów).