Kajakarstwo – Puchar Świata: Cztery niedzielne medale Polaków!

Świetny poranek polskich kajakarzy na torze w Belgradzie. Biało-czerwoni w sumie wywalczyli cztery medale – jedno złoto, dwa srebrne medale i jeden brązowy. Do grona medalistów tych zawodów wstąpiła dziś Marta Walczykiewicz w K1 na 200 metrów, żeńska osada K2 na 500 metrów, męska osada C2 na 500 metrów i w końcu żeńska czwórka  kajakarek na 500 metrów.

Finały A rozpoczęły się dziś od wyścigów sprinterskich w K2 na 200 metrów, gdzie Karolina Markiewicz i Katarzyna Kołodziejczyk były bardzo blisko podium. Biało-czerwone po bardzo dobrym starcie zajęły 4. miejsce, tracąc do zwycięskich Portugalek tylko 0,960 sekundy.

W C1 200 metrów mężczyzn na starcie mieliśmy naszego jedynaka w stawce Michała Lubniewskiego. Polak w starciu z takimi tuzami kajakarstwa jak Czech Martin Fuksa, czy Białorusin Artiem Kozyr spisał się nieźle, przypływając na 7. miejscu.

Wielką radość sprawiła nam dziś Marta Walczykiewicz. Po podium w pierwszych zawodach w Portugalii, tydzień temu w Szeged start nie był tak udany. Dziś w finale K1 na 200 metrów Polka jednak ponownie popłynęła fantastycznie i przegrała tylko z Lineą Stensils ze Szwecji i Spelą Janic ze Słowenii.

W eliminacjach i półfinale bardzo dobrze prezentowała się w C1 na 200 metrów Dorota Borowska. Dziś naszej zawodniczce do podium brakło ponad pół sekundy, co zaowocowało 5. miejscem, co ciekawe zajętym ex quo z Aleną Nazdrovą.

Kapitalnie popłynęła dziś też nasza żeńska dwójka na 500 metrów – Anna Puławska i Beata Mikołajczyk. Choć wyścig zdecydowanie zdominowały niemieckie faworytki – Franziska Weber i Tina Dietze, to biało-czerwone przypłynęły za ich plecami i zakończyły wyścig na drugim miejscu!

Ale na najlepszy wynik dnia w wykonaniu Polaków musieliśmy czekać do finału C2 na 500 metrów mężczyzn. Nasi kanadyjkarze Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow utarli nosa reszcie stawki i o ponad pół sekundy pokonali Mołdawian oraz Kazachów, notując najlepszy swój wynik w startach na Pucharze Świata! W tym samym finale 8. miejsce zajęła osada Mateusz Kamiński / Vincent Słomiński.

I piękny ranek w Belgradzie zakończyła czwórka kobiet na 500 metrów – Dominika Włodarczyk / Beata Mikołajczyk / Anna Puławska / Katarzyna Kołodziejczyk, które przegrały tylko z bardzo mocną francuską osadą i zapewniły nam drugie srebro dzisiejszego dnia.

Dziś tradycyjnie odbyły się też finały B, gdzie również mieliśmy reprezentantów Polski. 11. miejsce w C1 na 200 metrów, a 2. w finale B zajął Tomasz Barniak, który przegrał wyścig tylko z Uzbekiem Arturem Guliyevem. Jeszcze lepiej w K1 na 200 metrów spisała się Dominika Włodarczyk, która była bezkonkurencyjna, plasując się na 10. miejscu w całej rywalizacji. Na podium finału B zameldowały się też Magda Stanny i Iwona Czarnecka, które zajęły 3. pozycję w C2 na 500 metrów kobiet.  W K1 na 500 metrów mężczyzn tą passę kontynuowali Bartosz Stabno, który przypłynął jako 2. i Rafał Rosolski, który był 3. Aż żal, że były to tylko finały B. Najgorsze miejsce w swoim wyścigu na tym szczeblu zaliczyła czwórka – Dorian Kliczkowski / Paweł Kaczmarek / Patryk Świtalski / Sławomir Witczak zajęli 5. lokatę.

Świetnie – ale tylko w finale C na 200 metrów – popłynęła kanadyjka Magda Stanny, która nie dała szans reszcie stawki i w zawodach zajęła 19. lokatę. Na 27. miejscu w K1 na 200 metrów rywalizację zakończył Denis Ambroziak.

Po południu odbędą się jeszcze finały na 5 kilometrów.

K1 – 500 metrów mężczyzn – Bartosz Stabno – Finał B – 2. miejsce
K4 – 500 metrów mężczyzn – Dorian Kliczkowski / Paweł Kaczmarek / Patryk Świtalski / Sławomir Witczak – Finał B – 5. miejsce
K2 – 200 metrów kobiet – Karolina Markiewicz / Katarzyna Kołodziejczyk – Finał A – 4. miejsce
C1 – 200 metrów mężczyzn – Michał Lubniewski – Finał A – 7. miejsce
K1 – 200 metrów kobiet – Marta Walczykiewicz – Finał A – 3. miejsce
C1 – 200 metrów kobiet – Dorota Borowska – Finał A – 5. miejsce
K2 – 500 metrów kobiet – Anna Puławska / Beata Mikołajczyk – Finał A – 2. miejsce
C2 – 500 metrów mężczyzn – Tomasz Barniak / Wiktor Głazunow – Finał A – 1. miejsce
C2 – 500 metrów mężczyzn – Mateusz Kamiński / Vincent Słomiński – Finał A – 8. miejsce
K4 – 500 metrów kobiet – Dominika Włodarczyk / Beata Mikołajczyk / Anna Puławska / Katarzyna Kołodziejczyk – Finał A – 2. miejsce