Kajakarstwo – Puchar Świata: Dwie polskie osady na podium w Belgradzie

Drugi dzień rywalizacji w Pucharze Świata kajakarzy w Belgradzie to oczywiście pierwsze finały. I dwa polskie „pudła” kanadyjkarzy. Wszystko zaczął Tomasz Kaczor – 3. w C1 na 1000 metrów, a skończyli 2. miejscem zwycięzcy sprzed tygodnia – Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński.

Głównym wydarzeniem dla polskich kibiców – szczególnie tych, którzy widzieli popis pary Kamiński / Słomiński przed tygodniem – był finał z ich udziałem w C2 na 1000 metrów mężczyzn. W tym finale mogliśmy też zobaczyć Piotra Kuletę i Marcina Grzybowskiego. Nasi główni faworyci zaczęli bardzo szybko, ale „na ogonie” siedziały im załogi z Niemiec i Hiszpanii. I to właśnie para Yul Oeltze / Peter Kretschmer okazała się dziś  najlepsza. W czołówce różnice były niewielkie, ale biało-czerwoni nie dali sobie odebrać 2. miejsca. Para Kuleta / Grzybowski na 6. miejscu.

Bardzo emocjonujący wyścig zobaczyli polscy kibice na dystansie 1000 metrów w kanadyjkach jedynkach. Tomasz Kaczor i Wiktor Głazunow na pierwszych dwóch pomiarach czasu meldowali się na 2. I 3. miejscu, mając jednak na ogonie świetnego Sebastiana Brendela. Niemiec w końcówce przypuścił atak i Polaków wyprzedził, okazując się gorszym tylko od Martina Fuksy. Niestety, w tym wypadku któryś z biało-czerwonych musiał wypaść poza podium i padło na Wiktora Głazunowa. Tomasz Kaczor przypłynął 3. i mógł się cieszyć z drugiego podium Pucharu Świata w tym sezonie.

Pierwszym finałem dzisiejszego dnia, w którym mogliśmy podziwiać reprezentantkę Polski, był start Martyny Lisieckiej na K1 1000 metrów kobiet. Drugi start w przeciągu lekko ponad godziny musiał mocno dać się we znaki biało-czerwonej, bo reszta stawki była dużo szybsza. Polka zajęła ostatnie miejsce, tracąc do zwyciężczyni – Niemki Melanii Gebhardt ponad 17 sekund. Niewiele lepiej na tym samym dystansie u mężczyzn poszło Bartoszowi Stabno. Polak dobrze zaczął i na pomiarze czasu był nawet czwarty, ale w końcówce osłabł i przypłynął na 8. miejscu.

Z kolei pierwszym żeńskim finałem kanadyjek był start na 500 metrów z Dorotą Borowską. Polka popłynęła bardzo solidnie i mimo, że nie liczyła się w walce o zwycięstwo, przypłynęła na 7. miejscu.

Bardzo dobrze swój wyścig w K2 na 1000 metrów rozpoczęli też Martin Brzeziński i Rafał Rosolski, którzy przez całą długość dystansu znajdowali się w okolicach podium. Pod koniec jednak bardzo mocno przycisnęli rywale i biało-czerwoni wylądowali na miejscu 5.

Dzisiejszego poranka Polacy startowali też w finałach B. Na dystansie 500 metrów w K1 kobiet Martyna Lisiecka zajęła 7. lokatę, a w tej samej specjalności kanadyjek wyścig wygrała, zajmując 10. miejsce w całych zawodach Magda Stanny. Dwa polskie duety mieliśmy też w finale B K2 na 500 metrów mężczyzn. Lepiej spisali się tam Norbert Kuczyński i Sławomir Witczak, zajmując 4. Miejsce. Trzy lokaty niżej zawody ukończyli Paweł Kaczmarek i Patryk Świtalski.

Wyniki Polaków w finałach:

 K1 – 1000 metrów kobiet – Martyna Lisiecka – 9. miejsce
K1 – 1000 metrów mężczyzn – Bartosz Stabno – 8. miejsce
C1 – 1000 metrów mężczyzn – Wiktor Głazunow –4. miejsce
C1 – 1000 metrów mężczyzn – Tomasz Kaczor – 3. miejsce
C1 – 500 metrów kobiet – Dorota Borowska – 7. miejsce
K2 – 1000 metrów mężczyzn – Martin Brzeziński / Rafał Rosolski – 5. miejsce
C2 – 1000 metrów mężczyzn – Piotr Kuleta / Marcin Grzybowski – 6. miejsce
C2 – 1000 metrów mężczyzn – Mateusz Kamiński / Vincent Słomiński – 2. miejsce

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password