Kajakarstwo – Puchar Świata: Osiem pewnych polskich finałów po pierwszym dniu zawodów

Od piątkowego wczesnego poranka do późnego popołudnia ścigali się kajakarze w ramach drugich zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie w Szeged. Podczas tych zmagań biało-czerwoni już zapewnili sobie występ w ośmiu finałach A. To jeszcze nie wszystkie szanse, jako że na sprinterskich dystansach półfinały odbędą się dopiero jutro. 

Polski dzień na jeziorze w Szeged rozpoczęły nasze panie w K1 na 1000 metrów. Obie zgodnie awansowały do półfinału – Paulina Markiewicz zajęła 6. miejsce w swoim wyścigu, a Martyna Lisiecka była 3. U mężczyzn odbyło się aż pięć wyścigów, więc nie było kwalifikacji bezpośredniej do finału, a pierwsza 6-tka z każdego wyścigu dostawała się do półfinałów. Udało się to bez problemu Martinowi Brzezińskiemu (3. miejsce) i Pawłowi Czaji (4. miejsce). W  popołudniowych półfinałach lepiej spisały się kajakarki. Do finału po świetnym wyścigu awansowała Martyna Lisiecka, która zajęła 3. lokatę. W drugim Paulina Markiewicz z najlepszym czasem spoza miejsc 4-7 awansowała do finału B. U panów niezbyt dobry wyścig zaliczył Martin Brzeziński, który był dopiero 7. i przez to nie uzyskał przepustki do finału C, odpadając z rywalizacji. Jeszcze słabiej poszło Pawłowi Czaji, który zajął ostatnie miejsce w swoim wyścigu i podzielił los kolegi z reprezentacji.

Do półfinałów z porannych wyścigów awansowali też kanadyjkarze na dystansie 1000 metrów. Świetną formę pokazał przede wszystkim Tomasz Kaczor, który wygrał swój wyścig eliminacyjny, podczas gdy na 3. lokacie w swoim starcie uplasował się Wiktor Głazunow.  Obaj panowie doskonałą formę potwierdzili w półfinale, gdzie Kaczor przegrał tylko z Isaquiasem Queirozem Dos Santosem, a Głazunow uległ tylko Czechowi Martinowi Fuksie.

Bardzo liczyliśmy też na naszą wielokrotną medalistkę wielkich imprez – w tym igrzysk olimpijskich – Beatę Mikołajczyk. Swój start w Szeged biało-czerwona rozpoczęła od wyścigu K1 na 500 metrów i spisała się w nim bardzo dobrze, zajmując 3. Miejsce, a w popołudniowej serii wygrywając, dzięki czemu pewnie dostała się do finału A.  Druga Polka w eliminacjach – Anna Puławska – zajęła ostatnie premiowane awansem 7. miejsce w swoim starcie. Po południu poszło już jednak dużo lepiej. Polka zaczęła wolno, ale z każdym metrem napędzała się i z trudnego skrajnego toru – bardzo niespodziewanie – dostała się do finału!

Dwa poranne eliminacyjne wyścigi bardzo dobrze wyszły też polskim kanadyjkom na dystansie 500 metrów. Dorota Borowska w swoim wyścigu była 2., a Magda Stanny zajęła 3. miejsce, pewnie awansując do półfinałów. Borowska dobrze płynęła przez cały swój półfinał, ale osłabła na finiszu i czwarta lokata dała jej tylko finał B. Magda Stanny w swoim wyścigu była 3. I musiała porównywać czasy innych zawodniczek, ale Polka miała trzeci czas w tej stawce i także awansowała tylko do finału B.

Po porannych wyścigach mogliśmy martwić się trochę o dwie nasze dwójki kajakarzy na 500 metrów. Bartosz Jonkisz i Dawid Putto oraz Piotr Mazur i Denis Ambroziak płynęli raczej daleko za czołówką, ale – dzięki 5. oraz 6. lokacie – odpowiednio awansowali do popołudniowych półfinałów. W półfinałach czwartą lokatę zajęli Mazur z Ambroziakiem i awansowali do finału B. Z kolei duetowi Jonkisz / Putto zupełnie nie wyszedł wyścig i po zajęciu 8. miejsca biało-czerwoni odpadli z rywalizacji.

Dwa duety kajakowe biało-czerwoni wystawili też w wyścigu na 1000 metrów. Bartosz Stabno i Rafał Rosolski w swoim wyścigu nie przemęczali się zbytnio i zajęli 5. lokatę. Od początku w czołówce płynęła też osada Dorian Kliczkowski i Sławomir Witczak, co dało Polakom komfort w końcówce wyścigu i ostatecznie 4. miejsce. W półfinale oba duety nie osiągnęły jednak sukcesów. Kliczkowski i Witczak zajęli w swoim wyścigu 7. miejsce i awansowali do finału C, a Stabno z Rosolskim popłynęli odrobinę lepiej, ale 4. pozycja dała im tylko finał B.

Poranną sesję na torze w Szeged kończyły starty dwójek kanadyjkowych na 1000 metrów. Dużo lepiej w drugim wyścigu eliminacyjnym spisała się dwójka Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński, którzy przegrali tylko z Kubańczykami. Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski zajęli w swoim wyścigu 5. lokatę. W półfinale miłą niespodziankę sprawili ci drudzy, dopływając na 3. miejscu i awansując do finału A. Kamiński i Słomiński potwierdzili swoją klasę i wygrali swój wyścig.

Późne popołudnie w Szeged zdominowały dystansy sprinterskie. To w nich właśnie odbyły się eliminacje. Z pierwszego wyścigu kajakowych dwójek na 200 metrów do półfinału awansowały Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (5. miejsce), a bezpośrednio do finału A po bardzo dobrym wyścigu Karolina Markiewicz i Julia Lis.

W C2 kobiet mieliśmy tylko jedną osadę, ale Sylwia Szczerbińska i Iwona Czarnecka po zajęciu 5, miejsca, także popłyną jutro w półfinale.

W sprinterskich kanadyjkach jedynkach mężczyzn nie można się było dostać bezpośrednio do finału A. Sześciu pierwszych zawodników miało pewny awans do półfinałów. W tym gronie znalazł się Tomasz Barniak (6. miejsce w swoim wyścigu) i Michał Marek Lubniewski, który przegrał tylko z Litwinem Martinem Korobovem.

Marta Walczykiewicz jako jedyna zainaugurowała przed tygodniem polskie starty w tegorocznym Pucharze Świata, zajmując 3. miejsce na 200 metrów. Dziś też popłynęła na swoim koronnym dystansie. I był to start niezwykle udany, bo wicemistrzyni olimpijska zajęła 2. miejsce. Obok niej w zawodach startuje też Dominika Włodarczyk, która po pewnym 3. miejscu także awansowała do półfinału.

W sprintach pływały też zawodniczki, które pojawiały się rano na dłuższych dystansach. W kanadyjkach jedynkach ze świetnej strony pokazała się Dominika Borowska, wygrywając swój wyścig. Na drugim biegunie była Magda Stanny, która zajęła 6. miejsce i jako ostatnia ze swojego wyścigu awansowała do półfinału.

Dwoma miejscami tuż za podium w swoich eliminacyjnych wyścigach popisali się w K1 na 200 metrów Denis Ambroziak i Paweł Kaczmarek. W tym wypadku szóstka najlepszych kwalifikowała się dalej, a więc spokojnie można było szykować się do jutrzejszych półfinałów.

Przedostatnią konkurencją całego dnia były wyścigi kajakowych dwójek na 500 metrów, w których osada Karolina Markiewicz i Julia Lis zajęła 5. miejsce w swoim wyścigu, a płynąca kilkadziesiąt minut wcześniej Dominika Włodarczyk razem z Martyną Lisiecką zajęły czwarte miejsce. Obie osady dostały się do półfinałów. Wyścigi na torze w Szeged w piątek zakończyli kajakarze na dystansie 500 metrów. Sześć lat temu na tym torze w jedynkach na 200 metrów Piotr Siemionowski zdobywał swoje pierwsze mistrzostwo świata. Dziś startował właśnie na 500 metrów i po trzecim miejscu w swoim wyścigu popłynie dalej, podobnie jak 6. dzisiaj Patryk Świtalski.

K1 Kobiet – 1000 metrów – Martyna Lisiecka – Awans do finału A
K1 Kobiet – 1000 metrów – Paulina Markiewicz – Awans do finału B
K1 mężczyzn – 1000 metrów – Martin Brzezinski – Odpadł z rywalizacji
K1 mężczyzn – 1000 metrów – Paweł Czaja – Odpadł z rywalizacji
C1 mężczyzn – 1000 metrów – Tomasz Kaczor –  Awans do finału A
C1 mężczyzn – 1000 metrów – Wiktor Głazunow – Awans do finału A
K1 kobiet – 500 metrów – Beata Mikołajczyk – awans do finału A

K1 kobiet – 500 metrów – Anna Puławska – awans do finału A
C1 kobiet – 500 metrów – Dorota Borowska – awans do finału B
C1 kobiet – 500 metrów – Magda Stanny – awans do finału B
K2 mężczyzn – 500 metrów – Bartosz Jonkisz / Dawid Putto – Odpadli z rywalizacji
K2 mężczyzn – 500 metrów – Piotr Mazur / Denis Ambroziak – awans do finału B
K2 mężczyzn – 1000 metrów – Dorian Kliczkowski / Sławomir Witczak –Awans do finału C
K2 mężczyzn – 1000 metrów – Bartosz Stabno / Rafał Rosolski – awans do finału B
C2 mężczyzn – 1000 metrów – Piotr Kuleta / Marcin Grzybowski – awans do finału A
C2 mężczyzn – 1000 metrów – Mateusz Kamiński / Vincent Słomiński – awans do finału A
K2 kobiet – 200 metrów – Justyna Iskrzycka / Paulina Paszek – awans do półfinału
K2 kobiet – 200 metrów – Karolina Markiewicz / Julia Lis – awans do finału A
C2 kobiet – 200 metrów – Sylwia Szczerbińska / Iwona Czarnecka – awans do półfinału
C1 mężczyzn – 200 metrów – Tomasz Barniak  – awans do półfinału
C1 mężczyzn – 200 metrów – Michał Marek Lubniewski – awans do półfinału
K1 kobiet – 200 metrów – Marta Walczykiewicz  – awans do półfinału
K1 kobiet – 200 metrów – Dominika Włodarczyk – awans do półfinału
C1 kobiet – 200 metrów – Dorota Borowska – awans do półfinału
C1 kobiet – 200 metrów – Magda Stanny –  awans do półfinału
K1 mężczyzn – 200 metrów – Denis Ambroziak – awans do półfinału
K1 mężczyzn – 200 metrów – Paweł Kaczmarek – awans do półfinału
K2 kobiet – 500 metrów – Karolina Markiewicz / Julia Lis – awans do półfinału
K2 kobiet – 500 metrów – Dominika Włodarczyk / Martyna Lisiecka – awans do półfinału
K1 mężczyzn – 500 metrów – Patryk Świtalski – awans do półfinału
K1 mężczyzn – 500 metrów – Piotr Siemionowski – awans do półfinału

 

  

 

 

 

 

 


Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password