Kajakarstwo – Puchar Świata: Sześć polskich finałów A w niedzielę

Drugi dzień ścigania na torze w Belgradzie był niezwykle owocny. Po porannych finałach na dłuższych konkurencjach, popołudnie zdominowali sprinterzy oraz bardziej liczne osady. W niedzielę swoich reprezentantów znajdziemy w sześciu finałach A.

Popołudniowe ściganie sprinterów rozpoczęły półfinały…  na  1000 metrów w kobiet C2. W jedynym długim ściganiu dzisiejszego popołudnia Sylwia Szczerbińska i Iwona Czarnecka zajęły 6. lokatę w swoim wyścigu i nie zakwalifikowały się do finału.

Zaraz po tym zaczęło się prawdziwe sprinterskie ściganie. Rozpoczęli wszystko kanadyjkarze na 200 metrów. W jednym wyścigu pojechali Tomasz Barniak i Michał Lubniewski. Lepiej poszło temu drugiemu. Polak przegrał rywalizację tylko z Henrikasem Zustautasem i awansował do finału A. Barniak zajął 4. miejsce i jutro będzie się ścigał w finale B.

Co ciekawe, identyczna sytuacja spotkała nasz duet w K1 na 200 metrów kobiet. Marta Walczykiewicz swoim znakomitym tempem rozegrała półfinałowy wyścig i uległa tylko Francuzce Sarze Guyot. Dominika Włodarczyk skończyła na 4. miejscu, a do awansu do finale A zabrakło ledwie 0,1 sekundy i Polka popłynie jutro w finale B.

W jednym półfinale płynęły też w C1 na 200 metrów kobiet Dorota Borowska i Magda Stanny. Świetnie spisała się ta pierwsza, która w swoim wyścigu była bezkonkurencyjna i awansowała do finału A. Stanny zajęła 5. lokatę i do końca musiała drżeć o awans do mało prestiżowego finału C, w którym ostatecznie popłynie.

Najsłabiej po południu poszło dwójce w K1 na 200 metrów mężczyzn. Denis Ambroziak w swoim wyścigu był 5. i ledwo zmieścił się w finale C. Piotr Siemionowski w swoim wyścigu był 8. i został wyeliminowany z jutrzejszych decydujących startów.

Ostatnim półfinałem popołudniowej sesji był wyścig na 500 metrów w K1, z udziałem Rafała Rosolskiego i Bartosza Stabno. Ten  pierwszy wystartował w rozpoczynającym tą fazę zmagań wyścigu i z czwartego miejsca awansował do finału B. Stabno w swoim wyścigu był 3. i do końca drżał o awans do finału A, ale ostatecznie podzielił los kolegi i też zaliczył awans do finału B.

Po tych starciach półfinałowych przyszedł czas na krótki epizod eliminacyjny. W C2 na 500 metrów mężczyzn Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow zajęli w swoim wyścigu drugie miejsce, przegrywając walkę o finał tylko z Siergiejem i Timofiejem Jemelianowami z Kazachstanu, co stwarzało konieczność awansu przez półfinał. Na tym samym dystansie trochę słabiej spisali się nasi kanadyjkarze na 500 metrów – Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński. Biało-czerwoni zmęczeni wcześniejszymi wyścigami w ten weekend oszczędzili się na półfinał i skończyli eliminacje na 7. miejscu.  W swoich wyścigach półfinałowych obie polskie osady zameldowały się na 3. miejscu, co pozwoliło im na awans do finału A.

W C2 na 500 metrów kobiet nasze reprezentantki – Magda Stanny i Iwona Czarnecka zameldowały się na 5. miejscu w swoim wyścigu i też awansowały do półfinału. Tam popłynęły spokojnie, ale ta sama lokata, co w eliminacjach może im pozwolić tylko na awans do jutrzejszego finału B.

Jako ostatnie eliminacje dzisiejszego popołudnia, widzieliśmy wyścigi czwórek. W kajakach kobiet czwórka Włodarczyk / Mikołajczyk / Puławska / Kołodziejczyk wygrały w bardzo dobrym stylu swój półfinał i awansowały od razu do finału A. Swój wyścig wygrała też czwórka Kliczkowski / Kaczmarek / Świtalski / Witczak, ale w tym wypadku dawało to awans tylko do półfinału, w którym Polacy zajęli 6. miejsce, co wystarczyło tylko na finał B  Na tym samym dystansie czwórka Brzeziński / Jonkisz / Mazur / Putto odpadła po wyścigach półfinałowych, zajmując w swoim wyścigu 9. lokatę.

C2 – 1000 metrów kobiet – Sylwia Szczerbińska / Iwona Czarnecka – brak awansu do finału
C2 – 500 metrów mężczyzn – Tomasz Barniak / Wiktor Głazunow – awans do finału A
C2 – 500 metrów mężczyzn – Mateusz Kamiński / Vincent Słomiński – awans do finału A
C2 – 500 metrów kobiet – Magda Stanny / Iwona Czarnecka – awans do finału B
K4 – 500 metrów kobiet – Dominika Włodarczyk / Beata Mikołajczyk / Anna Puławska / Katarzyna Kołodziejczyk – awans do finału A
K4 – 500 metrów mężczyzn – Dorian Kliczkowski / Paweł Kaczmarek / Patryk Świtalski / Sławomir Witczak – awans do półfinału
K4 – 500 metrów mężczyzn – Martin Brzeziński / Bartosz Jonkisz / Piotr Mazur / Dawid Putto – brak awansu do finału