Kartka z kalendarza – 14 czerwca

Z 14 czerwca związanych jest kilku sportowców, którzy na stałe zapisali się w historii igrzysk olimpijskich. Wtedy też jeden z naszych lekkoatletów mógł cieszyć się z nowego rekordu świata. Zapraszamy do lektury kolejnej kartki z kalendarza.  1891 – Urodził się Thomas Lance, brytyjski kolarz torowy. Lance, wraz z Harrym Ryanem zdobył złoto w konkurencji tandemów na igrzyskach w 1920 roku. Co ciekawe na swoim koncie nie miał żadnego medalu mistrzostw Wielkiej Brytanii. 

1958 – Na świat przyszedł Eric Heiden, amerykański panczenista i kolarz, pięciokrotny mistrz olimpijski. Heiden całkowicie zdominował łyżwiarstwo szybkie na igrzyskach w Lake Placid w 1980 roku. Wygrał aż na pięciu dystansach, od 500 m do 10000 m. Jak dotąd jest jedynym panczenistą, któremu udała się ta sztuka. Jest także wielokrotnym mistrzem świata w wieloboju. Po zakończeniu kariery łyżwiarskiej próbował swoich sił jako kolarz. 

1958 – W tym samym dniu w Chinach urodził się mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów – Yao Jingyuan. Zdobył on złoto w 1984 roku w kat. -67,5 kg.

1959 – Urodził się Alan Thompson, nowozelandzki wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski. Oba złota Thompson zdobył na igrzyskach w Los Angeles. Wygrał w K-4 na 1000 m, a także w K-1 na tym samym dystansie.

1959 – Podczas memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie, Edmund Piątkowski ustanowił rekord świata w rzucie dyskiem. Polak uzyskał wynik 59.91 m.

1967 – Zmarł Edward Eagan, amerykański sportowiec, jedyny człowiek, który został mistrzem olimpijskim zarówno igrzysk letnich, jak i zimowych. Eagan wygrał bokserski turniej w wadze półciężkiej w 1920 roku, a 12 lat później wraz z kolegami z kadry okazał się najlepszy w bobslejowych czwórkach. 

1968 – Urodził się Jan Dydak, polski bokser, medalista olimpijski. Dydak był trzeci w wadze półśredniej na igrzyskach w Seulu. Trzy lata później zdobył medal tego samego koloru na mistrzostwach Europy.

1991 – Na świat przyszedł Erick Barrondo, gwatemalski chodziarz, zdobywca pierwszego medalu olimpijskiego dla swojego kraju. Barrondo finiszował na drugim miejscu w chodzie na 20 km podczas igrzysk w Londynie. Rok wcześniej wygrał w tej konkurencji Igrzyska Panamerykańskie. 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password