Kartka z kalendarza – 26 czerwca

Wyrywamy kolejną kartkę z naszego sportowego kalendarza i zapraszamy państwa na nasz stały cykl. 26 czerwca urodzili się między innymi Paweł Nastula i Sebastian Świderski.

1961 – Urodził się Greg LeMond –  amerykański zawodowy kolarz szosowy, czterokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny zwycięzca Tour de France. W 1986 roku został pierwszym nieeuropejskim cyklistą, który wygrał francuski Tour. Wyścig dookoła Francji wygrał również w latach 1989 i 1990, przechodząc jednocześnie do historii jako jeden z ośmiu zawodników, którzy wygrali najsłynniejszy na świecie wyścig kolarski co najmniej trzy razy. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich.

1962 – Przyszedł na świat Hubert Strolz  – austriacki narciarz alpejski, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji kombinacji Pucharu Świata. Z igrzysk olimpijskich w Calgary wrócił z dwoma medalami. W zjeździe do kombinacji uzyskał piąty wynik, natomiast w slalomie był siódmy. Dało mu to jednak najlepszy łączny wynik i zwycięstwo. Cztery dni później wystartował w gigancie, zajmując drugie miejsce. 

1970 – W Warszawie urodził się Paweł Nastula  − polski judoka, mistrz olimpijski z Atlanty w 1996, dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy, trzynastokrotny mistrz Polski. 

1977 – W Skwierzynie urodził się Sebastian Świderski – polski siatkarz, trener, w latach 1996 – 2011 reprezentant kraju (322-krotny), występujący na pozycji przyjmującego (skrzydłowego). Srebrny medalista mistrzostw świata 2006, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich (Ateny 2004 i Pekin 2008), na których wraz z reprezentacją zajął dwa razy 5 miejsce.

1981 – Urodziła się Natalja Antiuch  – rosyjska lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 400 metrów i400 metrów przez płotki, czterokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy. Złoty medal zdobyła w Londynie w biegu na 400 metrów przez płotki.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password