Kartka z kalendarza – 30 czerwca

30 czerwca urodziny obchodzą olimpijczyk wszech czasów i jedna z najlepszych polskich siatkarek, która właśnie wróciła z IE w Baku. Co jeszcze wydarzyło się w historii sportu w tym dniu? Przeczytajcie kolejną kartkę z kalendarza.

1923 – Założono klub sportowy GKS „Olimpia” Grudziądz. Obecnie ma cztery sekcje: piłki nożnej, lekkiej atletyki, judo i tenisa stołowego. Najwybitniejszym wychowankiem klubu był Bronisław Malinowski – mistrz olimpijski z Moskwy w biegu na 3000 m z przeszkodami (1980).

1938 – Urodził się Ryszard Szewczyk, polski trener podnoszenia ciężarów, wychowawca polskich medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Jego wychowankami byli m.in. Tadeusz Rutkowski (brąz IO Montreal 1976 oraz Moskwa 1980), Krzysztof Siemion (srebro IO Barcelona 1992), Sergiusz Wołczaniecki (brąz IO Barcelona 1992), Szymon Kołecki (srebro IO Sydney 2000) i Bartłomiej Bonk (brąz IO Londyn 2012).

1947 – Urodził się Władimir Pietrow, radziecki hokeista, trzykrotny uczestnik IO w latach 1972-1980. Z igrzysk w Sapporo i Innsbrucku wracał ze złotymi medalami, a w turnieju w Lake Placid zdobył srebro. Ponadto dziewięć razy stawał na najwyższym podium MŚ.

1957 – Założono Polski Związek Piłki Siatkowej. PZPS zajmuje się rozwojem i propagowaniem siatkówki w Polsce, organizuje rozgrywki ligowe i pucharowe w kraju oraz jest odpowiedzialny za funkcjonowanie reprezentacji narodowych we wszystkich kategoriach wiekowych.

1963 – Urodziła się Olga Bryzhina, lekkoatletka reprezentująca barwy ZSRR, WNP i Ukrainy. Specjalistka od dystansu 400 m., czterokrotna medalistka olimpijska. Na igrzyskach w Seulu w 1988 roku triumfowała zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i w sztafecie 4×400 m., a cztery lata później w Barcelonie obroniła złoto w sztafecie, a w biegu na 400 m. uległa Francuzce Marie-José Pérec. W dorobku ma także dwa tytuły mistrzyni świata.

1974 – Podczas MŚ w piłce nożnej w RFN reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego pokonała Jugosławię 2:1. W całym turnieju Polska zajęła trzecie miejsce, a królem strzelców mundialu został Grzegorz Lato – zdobywca 7 bramek.

1981 – Urodziła Barbora Špotáková, jedna z najbardziej utytułowanych czeskich lekkoatletek. Jako juniorka startowała w wieloboju, a w wieku seniorskim wyspecjalizowała się w rzucie oszczepem. W dorobku ma wszystkie najważniejsze tytuły: jest mistrzynią olimpijską z Pekinu i Londynu, mistrzynią świata z Osaki (2007) i mistrzynią Europy z Zurychu (2014). Do Špotákovej od 2008 roku należy także aktualny rekord świata w rzucie oszczepem – 72,28. Zawodniczka sześciokrotnie triumfowała w plebiscycie na najlepszego sportowca Czech.

1983 – Na świat przyszła Katarzyna Skowrońska – Dolata, polska siatkarka. Wraz z drużyną trenera Andrzeja Niemczyka dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy w latach 2003-2005. Wówczas grała na środku siatki, później zmieniła pozycję na atak. W ostatnich latach grywa także na przyjęciu i właśnie w tej roli wystąpiła na zakończonych dwa dni temu I Igrzyskach Europejskich w Baku. Z turnieju w Azerbejdżanie wraca ze srebrnym medalem.

1985 – Urodził się olimpijczyk wszech czasów – Michael Phelps. Amerykański pływak ma w dorobku 22 medale IO, w tym 18 złotych. Podczas igrzysk w Pekinie Phelps przeszedł do historii, zdobywając 8 złotych medali. Pobił wówczas rekord swojego rodaka – Marka Spitza, który wywalczył 7 złotych medali podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku w Monachium. Phelps jest także pierwszym pływakiem, który zdobył złoty medal na trzecich kolejnych IO w tej samej konkurencji pływackiej (200 m stylem zmiennym). Choć po występie w Londynie ogłosił zakończenie kariery, w 2014 wrócił do sportu.

1990 – Na świat przyszedł David Wise, amerykański narciarz dowolny, pierwszy w historii ZIO mistrz olimpijski w half-pipe’ie (Soczi 2014). Wise jest także mistrzem świata z 2013 roku w tej konkurencji oraz zdobywcą Małej Kryształowej Kuli w sezonie 2011/2012.

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password