Kartka z kalendarza – 7 czerwca

Siódmego czerwca składamy życzenia wielu gwiazdom światowego sportu, a także polskim mistrzom Europy i Świata. O kogo chodzi?

Dziś 61. urodziny obchodzi Sławomir Rotkiewicz. Wrocławianin dwukrotnie, wraz z drużyną, stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Świata w pięcioboju nowoczesnym. Jego partnerami byli Janusz Pyciak-Peciak oraz Zbigniew Pacelt.

32 świeczki na torcie zdmuchnie dzisiaj Piotr Małachowski. Nasz wybitny dyskobol w swoim dorobku ma srebro olimpijskie, dwa srebra mistrzostw Świata, oraz złoto mistrzostw Europy. Dziewięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski.

Wielu sportowców poza granicami Polski także obchodzi dzisiaj swoje święto:

Lars-Goran Aslund70 lat – szwedzki biegacz narciarski w 1970 roku został mistrzem świata na 15km. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo otarł się o medal, zajmując czwarte miejsce w sztafecie.

Albert Zweifel66 lat – szwajcarski kolarz przełajowy był największą gwiazdą przełomu lat 70. i 80. Dziesięciokrotnie stawał na podium mistrzostw Świata, aż pięć razy wygrywając je.

Csaba Horvath – 44 lata – węgierski kajakarz triumfował na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie na dystansie 500 metrów w kanadyjkowych dwójkach.

Jean-Noel Ferrari41 lat – wbrew nazwisku Francuz związany był nie ze sportami motorowymi, lecz z szermierką. W 2000 roku w Sydney zdobył złoto w drużynowym florecie.

Markus Schiegl 40 lat – austriacki saneczkarz, startujący w parze z bratem Tobiasem, pięciokrotnie zostawał mistrzem Świata, lecz ani razu nie zdobył medalu olimpijskiego. W pięciu startach na najważniejszej sportowej imprezie imprezie, dwukrotnie był czwarty, raz szósty, raz ósmy i raz dziesiąty.

Swietłana Gonczarowa34 lata – indywidualna mistrzyni świata w łucznictwie z 2005 roku.

Allison Schmitt – 25 lat – amerykańska pływaczka była gwiazdą Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Przywiozła aż pięć medali, w tym trzy złote.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password