Kierunek Pjongczang (12) – Biathlon

Biathlon zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1960 roku biegiem indywidualnym mężczyzn na 20 kilometrów. Na kolejnych igrzyskach konkurencje były sukcesywnie dodawane. W 2018 roku specjaliści od biegania i strzelania zainkasują między siebie 11 kompletów medali. My szczególnie liczymy na płeć żeńską.

Liczba rozegranych konkurencji

W Pyeongchang zostanie rozegranych po pięć konkurencji męskich i żeńskich (biegi indywidualne, sprinty, biegi pościgowe, biegi masowe oraz sztafety), a także sztafeta mieszana. W sumie więc zostanie rozdanych 11 kompletów medali. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet przewidzianych jest  po 115 miejsc, z czego po jednym przysługuje gospodarzowi igrzysk, którzy jednak – na trasach biathlonowych – raczej wielkiej roli nie odegrają.

Zasady kwalifikacji

Aby pojechać na igrzyska olimpijskie, zawodnicy i zawodniczki muszą mieć na koncie 180 punktów  IBU, zgromadzonych na zakończenie ostatniego trymestru przed igrzyskami lub spełnione trzy warunki, biorąc pod uwagę obecny i przyszły sezon:

  • Występ w dwóch zawodach organizowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonową, w których uda się zdobyć co najmniej 150 punktów do rankingu IBU – Pucharze IBU, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata – w sprincie lub innej indywidualnej konkurencji
  • Ukończenie dwóch zawodów w górnej połowie klasyfikacji na Mistrzostwach Świata Juniorów
  • Jedno osiągnięcie każdego z dwóch powyższych kryteriów

Biathlonowe Mistrzostwa Świata Oslo 2016

Liczba uczestników w poszczególnych konkurencjach

O ilości zawodniczek i zawodników wystawionych przez kraj do poszczególnych konkurencji decydować będzie klasyfikacja Pucharu Narodów po sezonie 2016/17. I tak – drużyny z miejsc 1-5 będą miały wystawić po 6 sportowców do rywalizacji olimpijskiej (w sumie 30 osób), ale tylko 4 do danej konkurencji. Drużyny z miejsc 6-20 będą mogły wystawić do rywalizacji 5 osób (w sumie 75 osób), z limitem 4 do danej konkurencji. Natomiast drużyny z miejsc 21-22 zarówno dwie osoby z tytułu przynależności krajowej, jak i danej konkurencji (w sumie 4 osoby).

Całość uzupełnią po dwie osoby z danej płci według listy punktowej Międzynarodowej Unii Biathlonowej, która zostanie opublikowana 22 stycznia 2018 roku, a będą to zawodnicy i zawodniczki, którzy nie spełnią wcześniej branych pod uwagę kryteriów oraz gospodarze, którzy – wiele na to wskazuje – nie wypełnią wyżej wymienionych kryteriów kwalifikacyjnych, ale z puli przysługującej gospodarzom będą mogli do każdej z indywidualnych konkurencji wystawić jednego przedstawiciela.

podium biathlon nowakowska ziemniak

 

 

 

 

 

 


Kalendarz kwalifikacji:

25 listopada 2016 – 19 marca 2017 – Puchar Świata 2016/17
20 marca 2017 – Publikacja oficjalnej klasyfikacji Pucharu Narodów sezonu 2016/17
15 maja 2017 – Informacja IBU odnośnie kwot kwalifikacji uzyskanych na podstawie Pucharu Narodów
29 maja 2017 – Potwierdzenie przez narodowe komitety możliwości wykorzystania kwot startowych otrzymanych na podstawie Pucharu Narodów
22 stycznia 2018 – Publikacja rankingu IBU oraz poinformowanie gospodarza o przysługujących mu kwotach startowych
24 stycznia 2018 – Potwierdzenie przez gospodarza możliwości wykorzystania kwot startowych
29 stycznia 2018 – Ostateczny termin zgłaszania zawodników

Szanse Polaków:

Nie ma co na siłę odkrywać Amerykę. Dużo większe nadzieje będziemy wiązać z płcią piękną. Krystyna Guzik, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, a może powracająca po przerwie Weronika Nowakowska-Ziemniak? Kłopot bogactwa jest spory i liczymy – na razie po cichu – na pierwszy w historii polskiego żeńskiego biathlonu medal. Jeśli wszystkie nasze panie będą w formie, można zaryzykować tezę, że najłatwiej będzie o krążek w sztafecie, gdzie kilka reprezentacji jest bardzo silnych, ale są też takie, które mają jedną lub dwie zawodniczki ze światowego topu, a reszta wyraźnie odstaje. Co do biało-czerwonych? Tutaj problem może się pojawić już na etapie kwalifikacji. Oczywiście zakładamy, że uda się spełnić wymagania kwalifikacyjne przynajmniej jednemu z biathlonistów oraz sztafecie, ale na wielkie wyniki nie ma co liczyć i o tym, każdy średnio zorientowany sympatyk połączenia biegania ze strzelaniem wie doskonale.

Radosław Kępys553 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password