Kierunek Pjongczang – Łyżwiarstwo figurowe (1)

Już wkrótce karuzela kwalifikacji do XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang rozkręci się na dobre. Jako jedni z pierwszych do boju ruszą łyżwiarze figurowi. Jak wygląda proces kwalifikacji i jakie szanse na start w Korei mają nasi reprezentanci? 

Konkurencje i kwoty

Podczas igrzysk olimpijskich w koreańskim Pjongczangu rozegranych zostanie pięć konkurencji łyżwiarstwa figurowego. Tradycyjnie już będą to zmagania solistek, solistów, par sportowych i tanecznych, a także turniej drużynowy, który w programie najważniejszych zawodów czterolecia znalazł się po raz drugi.

W każdej z konkurencji wystąpić będzie mogła tylko określona liczba zawodników i zawodniczek. W konkurencjach solowych do obsadzenia jest po 30 miejsc, w parach sportowych 20, a w tanecznych 24. Do turnieju drużynowego kwalifikację uzyska natomiast dziesięć zespołów.

Każdy kraj do rywalizacji może wystawić maksymalnie osiemnaścioro łyżwiarzy, czyli obsadzić po trzy miejsca startowe w każdej z konkurencji. Łącznie w rywalizacji o medale w Pjongczang weźmie udział 148 łyżwiarzy.

Podstawowe wymagania

Każdy zawodnik, ubiegający się o występ w Pjongczang, musi spełniać pewne wymagania, określone przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU). Kwestią podstawową jest wiek. Uczestnicy igrzysk muszą osiągnąć 15 lat przed 1 lipca 2017 roku.

Niezwykle istotny jest także punkt mówiący o tym, że wszyscy łyżwiarze muszą być obywatelami kraju, który reprezentują podczas igrzysk. W przypadku łyżwiarstwa figurowego jest to o tyle ważne, że tego typu obostrzenia nie obowiązują w innych zawodach, takich jak mistrzostwa świata czy Europy.

Problemy o podłożonu narodowościowym najczęściej dotyczą konkurencji parowych. Z powodu problemów z dopasowaniem umiejętności łyżwiarskich, charakterów i warunków fizycznych, łyżwiarze często zmuszeni są do szukania partnerów poza granicami własnego kraju. Historia kwalifikacji olimpijskich zna natomiast przypadki, w których para zmuszona była oddać miejsce startowe z powodu braku obywatelstwa danego kraju dla jednego z członków duetu.

Obligatoryjne jest także wypełnienie specjalnych  minimów punktowych. Wskaźniki, które Międzynarodowa Unia Łyżwiarska poda przed olimpijskim sezonem 2017/2018 będzie można zdobywać wyłącznie na zawodach sygnowanych przez ISU. Mimimum należy uzyskać do 29 stycznia 2018 roku.

Ścieżka kwalifikacji 

  1. Mistrzostwa Świata 2017

Najważniejszymi zawodami kwalifikacyjnymi będą przyszłoroczne mistrzostwa świata, które w dniach 29 marca – 2 kwietnia zostaną rozegrane w Helsinkach. Podczas zmagań w Finlandii rozdysponowane zostaną aż 83 ze 104 miejsc startowych. Liczba kwalifikacji zostanie rozdzielona na podstawie sumy miejsc rankingowych zajętych przez zawodników danego kraju w poszczególnych konkurencjach. Sposób alokacji miejsc obrazuje poniższa tabela:

Ilość kwalifikacji Suma zajętych miejsc Liczba zawodników startujących w danej konkurencji na MŚ’17
 3 max. 13 2
max. 2 1
2 14-28 2
3-10 1
1 Kolejni zawodnicy z krajów, które nie zdobyły 3 lub 2 kwalifikacji w danej konkurencji, aż do uzyskania limitów kwalifikacji dostępnych na tym etapie*
* 24 w konkurencjach solowych, 16 u par sportowych, 19 u par tanecznych.

Warto zaznaczyć, że jeżeli dany kraj będzie reprezentowany w jednej konkurencji przez trzy podmioty, to w takiej sytuacji do rankingu będą wliczane tylko dwa najlepsze wyniki.

Dodajmy, że na ten moment minima punktowe uprawniające do startu w czempionacie globu wypełniło pięcioro reprezentantów Polski. Są to dwie pary taneczne – Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriew oraz Justyna Plutowska/Jeremie Flemin, a także solista Igor Rezniczenko. Dodatkowo minimum w progamie krótkim wypełniła solistka Colette Coco Kamiński.

2. Światowy Turniej Kwalifikacyjny

Ci, którym nie powiedzie się w trakcie czempionatu globu, swoich szans będą musieli szukać podczas światowego turnieju kwalifikacyjnego. Rozegrany zostanie on jesienią 2017 roku. Dokładny termin i miejsce zawodów zostaną podane w lipcu 2017 roku.

Jesienne zawody wyłonią sześć solistek, sześciu solistów, cztery pary sportowe i pięć par tanecznych, które uzupełnią olimpijską stawkę. Podczas tych zawodów zasady będą niezwykle proste – przepustki wywalczą bowiem najwyżej sklasyfikowani zawodnicy z krajów, które w danej konkurencji nie zdobyły jeszcze miejsca startowego, przy czym każda nacja będzie mogła walczyć o jedną kwalifikację w danej konkurencji.

Zawody drużynowe (Team Trophy)

W zmaganiach drużynowych udział weźmie dziesięć reprezentacji. Automatyczny awans do turnieju uzyskają te reprezentacje, które zakwalifikują swoich zawodników do wszystkich pozostałych konkurencji. W przypadku, gdy takich krajów będzie zbyt mało, Międzynarodowa Unia Łyżwiarska pozostawia sobie możliwość wysłania dodatkowych zaproszeń. Taka sytuacja przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi w 2014 roku dotknęła Brytyjczyków, którzy zakwalifikowali obie pary oraz solistkę, a dzięki dzikiej karcie dla solisty, mogli rywalizować w drużynie. Co warte podkreślenia zawodnicy z dzikimi kartami nie mogą uczestniczyć w swoich nominalnych konkurencjach, a jedynie w Team Trophy. Dodajmy jeszcze, że pierwszeństwo w ubieganiu się o dzikie karty mają kraje z przepustkami w trzech konkurencjach.

Istnieje również możliwość, że krajów uprawnionych do startu w drużynie będzie zbyt dużo. Wtedy decydujące znaczenie będzie miał specjalny ranking, do którego zaliczane będą rezultaty uzyskane przez reprezentantów danego kraju w mistrzostwach świata 2017 oraz zawodach Grand Prix 2017/2018. W przypadku, gdy reprezentacja nie punktowała w wyżej wymienionych zawodach, dodatkowo zaliczone mogą zostać rezultaty mistrzostw Europy/mistrzostw 4 kontynentów 2017, mistrzostw świata juniorów 2017 lub cyklu Junior Grand Prix w sezonie 2017/2018.

Gospodarz

Specjalne zasady kwalifikacji obowiązują łyżwiarzy Korei Południowej, czyli gospodarza kolejnych zimowych igrzysk. Koreańczycy będą mogli aplikować o miejsca wyłącznie w tych konkurencjach, w których nie wywalczyli miejsca startowego w trakcie zawodów kwalifikacyjnych. Warto odnotować, że kwota dla gospodarza nie wlicza się do ogólnej puli kwalifikacji dla danej konkurencji, co w praktyce oznacza, że w Pjogczang możemy oglądać 31 solistów, 31 solistek, 21 par sportowych i 25 tanecznych. Przyznanie dodatkowych miejsc dla gospodarza nie oznacza także, że automatycznie uzyska on awans do zawodów drużynowych – w takim przypadku decydujący będzie wspomniany wyżejranking drużynowy.

Mateusz Górecki1992 Posts

<p>Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową – łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password