Kolarski 2017 rok – Dublet z salbutamolem w tle i sensacyjny „Motyl”

W kolejnej części podsumowania roku w kolarstwie zapraszamy na przypomnienie wydarzeń z wielkich tourach. Co działo się na Giro d’Italia, Tour de France i Vuelta a Espana?

Giro d’Italia

To miał być rok Nairo Quintany. Kolumbijczyk liczył na dublet Giro-Tour de France. Zwycięstwo we Włoszech miało być formalnością, gdyż jedynym groźnym rywalem kolarza Movistaru był Vincenzo Nibali. Wyścig rozpoczął się od sensacyjnego zwycięstwa Lukasa Postlbergera, który przypadkowym, samotnym odjazdem oszukał sprinterów. Potem na płaskich etapach brylowali sprinterzy na czele z Fernando Gavirią, który wygrał 4 etapy i klasyfikację punktową.

Na 9. etapie z metą na Blockhausie prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Nairo Quintana. Kolumbijski kolarz przejął różową koszulkę lidera od Boba Jungelsa. Kolejnym etapem była czasówka, którą wygrał Tom Dumoulin i został nowym liderem. Swoją wysoką formę Dumoulin potwierdził na 14. odcinku, triumfując etap z podjazdem na Oropę. W górach Holender utrzymał pozycję lidera nawet na 16. etapie, gdzie zmagał się z problemami żołądkowymi. Quintana odebrał Dumoulinowi koszulkę lidera na 19. etap.

Zakończenie wyścigu dookoła Włoch było nietypowe. Rywalizacja zakończyła się nie etapem przyjaźni, a jazdą na czas. Tutaj nie było niespodzianki. Tom Dumoulin 53 sekundy straty do Quintany i wygrał wyścig z przewagą 31 sekund nad Quintaną i 40 sekund nad Nibalim. Tom Dumoulin był jednym z faworytów wyścigu, ale wydawało się, że nie da rady wygrać z najlepszymi góralami.

Tour de France

Wielka Pętla wyglądała tak samo jak w 2015 i 2016 roku. Na czele peletonu jechał tym razem nie czarny, ale biały pociąg ekipy Sky. Siła zespołu Christophera Froome’a spowodowała, że Brytyjczyk wygrał Tour de France trzeci raz z rzędu. Froome wygrał wyścig dzięki jego kontroli, nie wygrywając żadnego etapu. Inną wielką gwiazdą wyścigu był Marcel Kittel. Niemiecki sprinter wygrał aż 5 etapów, ale z powodu upadku nie ukończył wyścigu.

Na Tour de France nie obyło się bez kontrowersji. Na ostatniej prostej 4. etapu doszło do kraksy w wyniku, której ucierpiał m.in. Mark Cavendish. Sędziowie stwierdzili, że winnym zdarzenia jest Peter Sagan i niesłusznie wykluczyli mistrza świata z wyścigu. Pamiętny był także etap numer 9 wygrany przez Rigoberto Urana. Po groźnych upadkach na zjazdach z wyścigu musieli wycofać się Richie Porte, Geraint Thomas i Rafał Majka.

To co jeszcze zapamiętamy z Tour de France to oczywiście piękna jazda Polaków. Szczególnie miło wspominamy czasówkę w Marsylii, gdzie wygrał Maciej Bodnar, a drugi był Michał Kwiatkowski. Warto przypomnieć także świetną jazdę Warrena Barguila. Zwycięzca etapu z metą na Izoard został królem gór. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Rigoberto Uran. Trzeci był Romain Bardet, który o sekundę wyprzedził Mikela Landę.

Vuelta a Espana

Podobnie do Tour de France wyglądała Vuelta a Espana. Chris Froome postawił sobie za cel dublet Tour-Vuelta i nie miał wielkich problemów z wypełnieniem drugiej części planu. Brytyjski kolarz po raz pierwszy założył koszulkę lidera na 3. etapie z metą w Andorze i nie oddał jej do końca. Chris Froome wygrał 2 etapy: 9. z metą w Cumbre del Sol i czasówkę.

Dzień po jeździe na czas kolarz Team Sky miał duże problemy podczas wspinaczki na Alto de los Machucos. Dzień później Froome spisał się dużo lepiej. Wyniki badań próbki B z tego etapu pokazały, że dozwolona dawka leku na astmę salbutamolu została przekroczenia przez Froome’a dwukrotnie. Kolarzowi urodzonemu w Kenii grozi odebranie zwycięstwo w Vuelcie i zawieszenie. Wówczas zwycięzcą wyścigu dookoła Hiszpanii zostałby pierwotnie drugi Vincenzo Nibali.

Hiszpańska Vuelta była szczęśliwa dla polskich kolarzy, którzy Tomasz Marczyński wygrał 2 etapy, a Rafał Majka jeden. Kolarski świat Vueltą zapamięta ze względu na pożegnanie Alberto Contadora. Wybitny hiszpański kolarz zakończył karierę pięknym zwycięstwem na etapie ze wspinaczką na Alto de L’Angliru. Aż 4 etapy podczas ostatniego w sezonie wielkiego touru wygrał Włoch Matteo Trentin.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password