Kolarski 2017 rok – Zwycięstwa Marczyńskiego na Vuelcie, czasówka Bodnara i inne

Wczoraj przypomnieliśmy Państwu dokonania Michała Kwiatkowskiego w 2017 roku. Jednak na „Kwiato” polskie kolarstwo oczywiście się nie kończy. Dzisiaj przedstawiamy sukcesy Polaków w kolarstwie mężczyzn (część poświęcona kolarstwu kobiet zaplanowana jest na jutro). Było ich sporo.

Vuelta Marczyńskiego

W przerwie pomiędzy sezonami 2015/16 w Tomasza Marczyńskiego uwierzyła grupa Lotto Soudal. Pod koniec drugiego sezonu ścigania w belgijskiej grupie WorldTouru były mistrz Polski pokazał pazur. Marczyński najpierw wygrał 6. etap wyścigu Vuelta a Espana, pokonując na finiszu Pawła Poljańskiego i Enrica Masa. Tydzień później na etapie numer 12 Maniek triumfował po samotnym ataku. Tomasz Marczyński został jednym z najlepszych kolarzy Vuelty.

Rok w wykonaniu Rafała Majki

W pierwszym roku istnienia grupy Bora-hansgrohe Rafał Majka miał być liderem zespołu, jeśli chodzi o klasyfikacje generalne. Blisko sukcesu Majka był już w maju w Kalifornii. Kolarz z Zegartowic wygrał górski etap z Modesto do San Jose i został liderem. Niestety, po słabej finałowej czasówce Polak musiał oddać koszulkę lidera i zajął drugie miejsce, przegrywając z Georgem Bennettem. Następnie Majka wygrał wyścig dookoła Słowenii i szykował się do Tour de France. Na 9. etapie Wielkiej Pętli polski kolarz upadł na zjeździe i z powodu ciężkich obrażeń zrezygnował z dalszej jazdy. Powrót do ścigania przypadł na Tour de Pologne, gdzie Rafał Majka zajął 2. miejsce. Największym sukcesem Majki w sezonie okazało się zwycięstwo etapu Vuelta a Espana z metą na Sierra de la Pandera.

„Polska czasówka” w Marsylii

Etap 11. Maciej Bodnar znalazł się w ucieczce dnia i na niecałe 20 kilometrów przed metą zdecydował się na samotny atak. Pojedynczy kolarz kontra peleton, gdyż przewaga Bodnara była niewielka. Piękny rajd kończy się na 200 metrów przed metą w Pau, kiedy to reprezentant Polski przekonuje się o tym, jak wielką siłą jest rozpędzony peleton, walczący o jak najlepsze miejsce do ataku dla sprinterów. Etap 20. Finałowa czasówka w Marsylii o długości 22,5 kilometra. Profil idealny dla Macieja Bodnara. Polski kolarz reprezentujący ekipę Bora-hansgrohe potwierdził to i wygrał czasówkę. Drugi był Michał Kwiatkowski. Był to wspaniały dzień dla polskiego kolarstwa.

Czasowe medale imprez mistrzowskich

Tutaj po raz kolejny wspominamy o Macieju Bodnarze. Polski kolarz podczas mistrzostw Europy w Herning zdobył srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas. Polak przegrał zaledwie o 2 sekundy z Victorem Campenaertsem. Podczas mistrzostw świata w Bergen plany Bodnara pokrzyżował upadek na samym początku trasy. W Norwegii brązowy medal na czas wśród juniorów zdobył Filip Maciejuk. Jednak po mistrzostwach Polak nie mógł być w pełni szczęśliwy, gdyż został ukradziony jego rower. Podczas wyścigu ze startu wspólnego Maciejuk złamał obojczyk.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password