Kolarstwo – Giro di Lombardia: Chaves wygrywa, ekipa CCC daleko


Długi, 241-kilometrowy klasyk z Como do Bergamo dał się we znaki kolarzom zmęczonym sezonem. Do mety nie dojechał żaden z Polaków. Grupa CCC spisała się dosyć słabo. W morderczych warunkach najwięcej pary w nogach okazał się mieć Kolumbijczyk Johan Chaves Rubio – to on mógł ostatecznie cieszyć się ze zwycięstwa w Giro di Lombardia.

Jeszcze długo po wyruszeniu z Como kolarze jechali w miarę zwartą grupą. Nikt nie okazał się na tyle szalony, aby zaatakować nazbyt prędko. Dopiero po kilkudziesięciu kilometrach zrodziła się pierwsza ucieczka, a w niej czterech kolarzy – Stefan Denifl (IAM) i Mickael Cherel (Ag2r La Mondiale), którzy jednak szybko odpadli oraz Damiano Caruso (BMC) i Rudy Molard (Cofidis), którzy z kolei na czele utrzymali się nieco dłużej.

Nieco za półmetkiem morderczej trasy, liczącej sobie aż osiem mocnych podjazdów, zarówno Francuz i Włoch jednak również musieli skapitulować. Dogonił ich bowiem mocno już porwany peleton. Już wówczas w czołówce brakowało kolarzy grupy CCC Polkowice oraz dwóch naszych rodaków przywdziewających barwy grupy Tinkoff – Rafała Majki i Pawła Poljańskiego.

Na 25 kilometrów przed metą czołówkę stanowiło szesnastu kolarzy, którzy nad resztą stawki mieli już przewagę 45 sekund i wielce prawdopodobne było, że nie roztrwonią jej tak łatwo. Tak też się stało. To właśnie z tej grupy najsilniejszych zawodników wyłonili się ci, którzy stanęli na podium.

Na ostatnim wzniesieniu zaatakował Johan Chaves (Orica/Kolumbia). Po chwili dołączył do niego również jego rodak – Rigoberto Uran (Cannondale) oraz Włoch Diego Rosa (Astana). To właśnie między tą trójką na zjeździe i finiszu ważyły się losy zwycięstwa. Najszybszy na ostatnich metrach okazał się Johan Chaves i to on mógł dziś świętować zwycięstwo. Drugi na metę wpadł Rosa, a trzeci Uran.

Niestety powodów do świętowania nie mieli dziś Polacy. Żaden z biało-czerwonych nie ukończył rywalizacji na Giro di Lombardia. Przeciętnie zaprezentowała się również grupa CCC Sprandi Polkowice. Najlepszy reprezentant polskiego teamu – Victor de la Parte (Hiszpania) – zajął odległe, 52. miejsce.

Klasyfikacja Giro di Lombardia:
1. Johan Chaves (Kolumbia/Orica)
2. Diego Rosa (Włochy/Astana) +0”
3. Rigoberto Uran (Kolumbia/Cannondale) +0”
4. Romain Bardet (Francja/Ag2r La Mondiale) +6”
5. Davide Villella (Włochy/Cannondale) +1′ 16”
…52. Victor de la Parte (Hiszpania/CCC Sprandi Polkowice)
…54. Davide Rebellin (Włochy/CCC Sprandi Polkowice)
…DNF Łukasz Owsian (Polska/CCC Sprandi Polkowice)
…DNF Maciej Paterski (Polska/CCC Sprandi Polkowice)
…DNF Rafał Majka (Polska/Tinkoff)
…DNF Paweł Poljański (Polska/Tinkoff)Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password