Kolarstwo górskie – Mistrzostwa Polski: Wielkie emocje w Warszawie!

W miniony weekend na warszawskiej Kazurce rozegrano Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Po niezwykle emocjonujących wyścigach wyłoniono tych, którzy otrzymali koszulki z orłem.

Na początek najważniejszego, ostatniego dnia zawodów, odbyła się rywalizacja w kategoriach juniorskich. U dziewcząt absolutnie bezkonkurencyjna okazała się Patrycja Świerczyńska. Reprezentantka OK Racing Team na prowadzenie wyszła tuż po rozjazdówce i aż do końca nie oddała już zwycięstwa w wyścigu. Metę po czterech morderczych okrążeniach, Patrycja Świerczyńska przekraczała mając przeszło dwie minuty przewagi nad drugą Agnieszką Szpocińską i trzecią Kingą Kalembkiewicz.

Znacznie ciekawiej, jeśli chodzi o rywalizację o zwycięstwo w wyścigu, było u chłopców. Tu walkę o koszulkę z orłem stoczyli obrońca tytułu Mistrza Polski Juniorów – Stanisław Nowak oraz najwyżej sklasyfikowany młody Polak w rankingu UCI – Mateusz Nieboras. Jeszcze na początku przedostatniego okrążenia kwestia zwycięstwa wydawała się otwarta. Końcówka należała jednak do Nieborasa. To on zachował więcej sił, dzięki czemu zdołał skutecznie uciec i wygrać zawody.

Największe emocje dnia wciąż były jednak jeszcze przed nami. Czekały nas bowiem wyścigi w kategorii Open (Elita + U23). U kobiet największą gwiazdą była oczywiście Maja Włoszczowska. Nie mogło być inaczej – nasza medalistka olimpijska świetnie rozegrała wyścig i choć do połowy dystansu obok niej utrzymywała się Katarzyna Solus-Miśkowicz, umiała w odpowiednim momencie przyspieszyć i pewnie wygrać. Solus-Miśkiewicz również w końcówce nie zawiodła, dojeżdżając na drugim miejscu. Podium w kategorii Open uzupełniła zaś Aleksandra Podgórska.

Ręce do góry w geście triumfu wznieść mogła również Marlena Droździok, która linię mety przekraczała jako piąta. To ona okazała się jednak najlepszą spośród Orliczek, a zatem zawodniczek poniżej 23. roku życia. Dopiero ponad cztery minuty później do mety dotarła kolejna z młodych zawodniczek – Gabriela Wojtyła, która zgarnęła srebro w kategorii U23. Swój medal odebrać mogła również Magdalena Zielińska.

W kategorii Open mężczyzn świetne zawody zanotował Marek Konwa, który jako jedyny od początku do końca wytrzymał trudy trasy i był w stanie całe osiem okrążeń pokonać równym, szybkim tempem. Mniej więcej do połowy dystansu wydawało się, że o złoto będzie w stanie walczyć również obrońca tytułu sprzed roku – Bartłomiej Wawak. Ten jednak w końcówce znacznie osłabł. Najpierw dał się wyprzedzić młodziutkiemu Jakubowi Zamroźniakowi, a później minął go jeszcze Piotr Brzózka, który dzięki fenomenalnemu atakowi na dwóch ostatnich okrążeniach zdołał przedrzeć się z czwartego, na drugie miejsce zawodów.

Obrońca tytułu mógł czuć się zatem zawiedziony – niespodziewanie pozostał bowiem bez medalu. Zupełnie inne odczucia towarzyszyły natomiast Jakubowi Zamroźniakowi. Ten bowiem, mimo iż został wyprzedzony przez Piotra Brzózkę i w kategorii Open wywalczył „tylko” brąz, okazał się najlepszy wśród Orlików. Obok niego, na podium w kategorii U23 stanęli także Filip Helta i Marceli Bogusławski.


MISTRZOSTWA POLSKI XCO – MEDALIŚCI

Juniorki:
1. Patrycja Świerczyńska
2. Agnieszka Szpocińska
3. Kinga Kalembkiewicz

Juniorzy:
1. Mateusz Nieboras
2. Stanisław Nowak
3. Arkadiusz Mirek

Orliczki:
1. Marlena Droździok
2. Gabriela Wojtyła
3. Magdalena Zielińska

Orlicy:
1. Jakub Zamroźniak
2. Filip Helta
3. Marceli Bogusławski

Elita kobiet:
1. Maja Włoszczowska
2. Katarzyna Solus-Miśkowicz
3. Aleksandra Podgórska

Elita mężczyzn:
1. Marek Konwa
2. Piotr Brzózka
3. Jakub Zamroźniak

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password