Kolarstwo górskie – MŚ: Maja Włoszczowska tuż za podium!

Maja Włoszczowska nie przywiezie medalu z mistrzostw świata w Cairns. W wyścigu elity kobiet reprezentantka Polski zajęła 4. miejsce. Pełne zwrotów akcji zawody wygrała Szwajcarka Jolanda Neff. Wśród mężczyzn triumfował jej rodak Nino Schurter.

Wyścig na trudnej trasie w australijskim Cairns Maja Włoszczowska rozpoczęła w swoim stylu. Polka, która ostatnia zmagała się z kontuzją rozpoczęła spokojnie i powoli wyprzedzała swoje rywalki. Na czwartym okrążeniu reprezentantka Polski wpadła na upadającą reprezentantkę Singapuru Tsalinę Yi-Lin Phang, którą dublowała. Mimo to Włoszczowska była w stanie powalczyć o brązowy medal.

Rywalkami Polki były zawodniczki, które podobnie jak Polka miały poważne problemy. Były to Rosjanka Irina Kalentiewa i Francuzka Pauline Ferrand Prevot. Ostatecznie najmocniejsza z tej trójki była Francuzka, którą zaciekle goniła wicemistrzyni olimpijska. Jednak do brązowego krążka Włoszczowskiej zabrakło 32 sekund. Podobnie jak rok temu w Nowym Mieście nasza najlepsza kolarka finiszowała na 4. pozycji.

Bezkonkurencyjna była dzisiaj Jolanda Neff. Szwajcarka z Kross Racing Team jechała bardzo czujnie od samego początku z przodu stawki i po wygranej finału Pucharu Świata, na światowym czempionacie potwierdziła wysoką formę. Szwajcarka zdeklasowała rywalki. Druga Brytyjka Annie Last straciła do Neff 2 minuty i 23 sekundy. Dla Neff i Last są to najlepsze wyniki w karierze.

Druga z Polek Katarzyna Solus-Miśkowicz po dobrym wyścigu zajęła 18. miejsce. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Jana Belomoina nie ukończyła zawodów.

W rywalizacji mężczyzn wygrał główny faworyt zawodów Nino Schurter. Triumfator wszystkich tegorocznych zawodów Pucharu Świata na ostatniej rundzie zaatakował z 3-osobowej czołówki. Szwajcarski kolarz odskoczył od Jarosławego Kulhavego i Thomasa Litschera. Czech i Szwajcar zajęli ostatecznie 2. i 3. miejsce. Jedyny z Polaków Bartłomiej Wawak ze stratą 5 minut i 21 sekund był 36.

Mistrzem świata do lat 23 został Samuel Gaze. Nowozelandczyk, który obronił tytuł wyprzedził Alana Hatherly’ego z Republiki Południowej Afryki i Maximiliana Brandta z Niemiec. Jakub Zamroźniak z ponad 4-minutową stratą zajął 22. miejsce. Wyścig kobiet do lat 23 nie ukończyła Marlena Droździok. Na podium stanęły Szwajcarka Sina Frei, Amerykanka Kate Courtney i Szwajcarka Alessandra Keller. Dla Szwajcarii były to niezwykle udane mistrzostwa świata.