Kolarstwo górskie – MŚ: Przed kolarzami górskimi najważniejsze zawody sezonu

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Już w tym tygodniu w australijskim mieście Cairns w stanie Queensland odbędą się mistrzostwa świata w kolarstwie górskim. Tytułów bronić będą Annika Langvad i Nino Schurter. Polscy kibice liczą na Maję Włoszczowską, która pomimo kontuzji może powalczyć o medal.

Trasa wyścigu

Ponad 4-kilometrowa trasa w Cairns jest trudna i w pełni zasługę na miarę mistrzostw świata. Na początek wymagający podjazd, a potem największa trudność trasy – zjazdy. Będą to kręte, kamieniste zjazdy z dużą ilością ostrych zakrętów. Taka trasa sprzyja zwrotom akcji i niespodziankom. Na pewno będzie się działo! Mapa i profil trasy TUTAJ

Szanse Polaków 

Tradycyjnie największe nadzieje żywimy z występem Mai Włoszczowskiej, którą stać na walkę o medale. Polka udowodniła w swoim ostatnim starcie, że mimo kontuzji jest w stanie zająć miejsce na podium. Drugą z naszych reprezentantek startującą w wyścigu elity, czyli Katarzyna Solus – Miśkowicz stać niewątpliwie na walkę o pierwszą dziesiątkę. Solus – Miśkowicz udowodniła, że potrafi bardzo dobrze pojechać. Jej bardzo dobre starty w ME (6. miejsce) i w ostatnim PŚ (11. miejsce) to potwierdzają. Jeśli chodzi o Bartłomieja Wawaka i Marka Konwę to biorąc pod uwagę ich dotychczasowe występy, pozycja w trzeciej dziesiątce będzie satysfakcjonująca.

W kategoriach młodzieżowych w szczególności liczymy na Marlenę Droździok, która już potrafiła być czwarta w Pucharze Świata. Nasza młoda reprezentantka nieco obniżyła loty w końcowej części sezonu, ale ma potencjał by zaistnieć na światowym czempionacie.

Kto powalczy o medale?

Główną faworytką zmagań kobiet będzie Jana Belomoina. Ukrainka wygrała 3 wyścigi Pucharu Świata i całą klasyfikację generalną oraz została mistrzynią Europy. 24-letnia kolarka na już sobą dobry występ na mistrzostwach świata. Na czempionacie 2 lata temu Belomoina zdobyła brązowy medal. Ukrainka niezbyt dobrze wspomina ostatnie zmagania w Cairns. Podczas ubiegłorocznego Pucharu Świata zaliczyła tam upadek.

Tytułu bronić będzie Annika Langvad. Dunka w Nowym Mieście na Morawach zdominowała wyścig o mistrzostwo świata. Rok temu mistrzyni świata wygrała pucharowe zawody w Australii. Jednak teraz Langvad nie jest w najwyższej formie. O kolejne niespodzianki postarają się medalistki ostatnich mistrzostw Amerykanka Lea Davison i Kanadyjka Emily Batty oraz mistrzyni z 2015 roku Francuzka Pauline Ferrand Prevot. Dobrze w tym sezonie prezentują się Jolanda Neff, Linda Indergand i Gunn Rita Dahle Flesjaa.

Inny scenariusz niż złoto Nino Schurtera będzie niebotyczną sensacją. W ostatniej rundzie Pucharu Świata w Val di Sole pięciokrotnemu mistrzowi świata, który zaliczył upadek postawił się Stephane Tempier. Francuz nie pokonał Szwajcara, ale jest w gronie kandydatów do medalu w Cairns. Do walki o medale powinni się włączyć mistrz Europy Florian Vogel, Jaroslav Kulhavy, Julien Absalon czy Manuel Fumić. Męskie kolarstwo górskie cross country z wyjątkiem dominacji Schurtera jest bardzo wyrównane.

Przygotowali: Rafał Walter i Kamil Karczmarek

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password