Kolarstwo górskie – PŚ: Czy ktoś powstrzyma Nino Schurtera?

Nino Schurter wygrał w Vallnord (Andora) trzecie z rzędu zawody Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Szwajcar jest niepokonany w tegorocznej edycji. Polacy zajęli odległe pozycje.

Nino Schurter ma za sobą wspaniały okres – w ubiegłym roku został mistrzem olimpijskim i mistrzem świata. Do pełni szczęścia zabrakło mu jedynie triumfu w Pucharze Świata, gdyż w końcowej klasyfikacji lepszy okazał się Julien Absalon. W tym roku Francuz zmaga się m.in. z kontuzjami, przez co nie zobaczyliśmy go na starcie wyścigu w Vallnord. Schurterowi nie pozostało nic innego, jak tylko wygrać zawody, do czego zdążył wszystkich przyzwyczaić.

I tak więc, 30-latek prowadził dziś od początku do samej mety. Ani przez moment jego pozycja nie była zagrożona. Już po pierwszym okrążeniu Schurter miał ponad 20 sekund przewagi nad goniącymi go rywalami, a w połowie dystansu bylo to już ponad 50 sekund. Dopiero na ostatniej pętli Szwajcar wyraźnie zwolnił, ale i tak spokojnie finiszował na pierwszym miejscu.

O drugie walczyli rodak Schurtera – Mathias Flueckiger oraz Francuz Jordan Sarrou. Po emocjonującym finiszu górą okazał się ten pierwszy. Poza tą trójką, świetnie spisał się także Samuel Gaze z Nowej Zelandii – na mecie był czwarty, ale wśród zawodników U-23 nie miał sobie równych.

Biało-czerwoni ukończyli zawody na odległych pozycjach. Marek Konwa był 53., a Bartłomiej Wawak dojechał do mety na 58. miejscu (mimo że w połowie dystansu zajmował 24. lokatę – o kiepskim rezultacie zadecydował prawdodobnie jakiś defekt na 5. okrążeniu).