Kolarstwo górskie – PŚ: Maja Włoszczowska na 6. miejscu

W Vallnord w Andorze odbyła się 3. runda Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Maja Włoszczowska zajęła 6. miejsce. Ze zwycięstwa cieszyła się Ukrainka Jana Belomoina.

Po przerwie Puchar Świata w kolarstwie górskim przeniósł się do Vallnord w Andorze. Trasa była bardzo trudna z dużą ilością podjazdów i zjazdów po kamieniach. Początek nie był udany dla Mai Włoszczowskiej, która już na pierwszym punkcie pomiaru był 13. ze stratą 22 sekund. Na czele jechały Norweżka Gunn-Rita Dahle Flesjaa i Ukrainka Jana Belomoina. Inne faworytki nie miały dużych strat.

Jeszcze na okrążeniu rozbiegowym Belomoina odskoczyła od Flesjii. Niedaleko była jeszcze Annika Langvad, która miała 14 sekund straty do lidera. Maja Włoszczowska jechała na 11. miejscu tracąc 53 sekundy. Na kolejnym okrążeniu Jana Belomoina jechała swoim tempem i nie oglądała się na rywalki. Jej przewaga nad Flesją i Langvad wzrosła do pół minuty. Uzyskane na początku wyścigu straty odrabiała Maja Włoszczowska. Polka przeskoczyła już na 6. miejsce.

Tuż przed końcem trzeciej rundy, czyli połowy zawodów Langvad zaatakowała i odczepiła Dahle Flesjeę. Jednak Dunka miała już 46 sekund straty do fenomenalnej Belomoiny. Maja Włoszczowska była 6. i miała ponad 20 sekund straty do Emily Batty i trochę więcej do Lindy Ingergand. Na szczęście przewaga wicemistrzyni olimpijskiej nad resztą stawki wynosiła ponad 30 sekund.

Na następnym okrążeniu Jana Belomoina nie zwalniała i osiągnęła ponad minutę przewagi nad rywalkami. Niespodziewanie do Langvad dojechała Flesjaa. Dunka i Norweżka rozpoczęły rywalizację o 2. miejsce, zaś o 4. pozycję walczyły Linda Indergand i Emily Batty. Na pewnym 6. miejscu jechała Maja Włoszczowska.

Pod koniec piątego okrążenia Annika Langvad odjechała od Gunn Rity Dahle Flesjii i zmierzała po 2. miejsce w dzisiejszych zawodach. Razem jechały Batty i Indergand, które walkę o 4. miejsce odłożyły na finałowe okrążenie. Maja Włoszczowska miała podobną stratę do tej dwójki i przewagę nad Rosjanką Iriną Kalentiewą (około 30 sekund), co na poprzednich punktach pomiaru czasu.

Ostatecznie Jana Belomoina wygrała z przewagą 1:37 nad Anniką Langvad. Trzecie miejsce zajęła Gunn Rita Dahle Flesjaa. Czwarte miejsce zajęła Linda Ingergand, a piąte Emily Batty. Kanadyjka atakowała, ale to Szwajcarka okazała się lepsza. Maja Włoszczowska przyjechała na metę jako szósta ze stratą 3 minut. Reszta Polek nie uplasowała się w czołowej dwudziestce. W zawodach do lat 23. Marlena Droździok zajęła 14. miejsce.

Maja Włoszczowska na rzecz Belomoiny straciła pozycję liderki Pucharu Świata. Teraz Polka ma 40 punktów straty do Ukrainki. Trzecia Annika Langvad traci 66 punktów do liderki.