Kolarstwo górskie – PŚ: Maja Włoszczowska na „szóstkę”

Maja Włoszczowska zajęła 6. miejsce w zawodach Pucharu Świata w Lenzerheide. Najlepsza była niespodziewanie Brytyjka Annie Last.

Kolejna runda Pucharu Świata odbyła się w szwajcarskim Lenzerheide. Trasa wyścigu była na tyle trudna technicznie i śliska, że zawodniczki wielokrotnie na okrążeniu zmuszone były schodzić z roweru. Bardzo dobrze na początku radziła sobie Gunn Rita Dahle Flesjaa. Norweżka prowadziła przez prawie całe pierwsze okrążenie i zdołała wywalczyć sobie kilka sekund przewagi nad kolejnymi zawodniczkami: Janą Belomoiną, Jolandą Neff, Emily Batty, Lindą Indergand i tracącą 12 sekund Mają Włoszczowską. Nie był to dobry dzień dla Anniki Langvad. Mistrzyni świata zeszła z trasy już na pierwszym okrążeniu.

Na drugiej rundzie do Flesjii dojechała liderka Pucharu Świata Jana Belomoina. Następnie do czołowej dwójki dołączyły zawodniczki Kross Racing Team Maja Włoszczowska i Jolanda Neff, a jeszcze później mistrzyni Wielkiej Brytanii Annie Last. Podczas trzeciego okrążenia zaatakowała Belomoina. Tempo Ukrainki utrzymała tylko Dahle Flesjaa. Maja Włoszczowska zajmowała 3. miejsce. Na koniec okrążenia Flesjaa i Belomoina miały 14 sekund przewagi nad Włoszczowską i Neff.

Niestety, na czwartej rundzie reprezentantka Polski spadła na 5. miejsce. Najpierw od wicemistrzyni olimpijskiej odskoczyła Neff, a potem Annie Last wyprzedziła zarówno Polkę jak i Szwajcarkę. W czołowej dwójce tempo dyktowała Gunn Rita Dahle Flesjaa. Czujnie za Norweżką jechała Jana Belomoina. Po pokonaniu 4 z 6 okrążeń Last traciła do liderek 6 sekund, Neff 19 sekund, a Włoszczowska 35 sekund.

Gdy Brytyjka zbliżyła się do czołowej trójki zaatakowała Belomoina. Jej atak jednak odparła Annie Last, która była dzisiaj w wyśmienitej dyspozycji. Podczas wjazdu na ostatnią rundę Brytyjka miała 7 sekund przewagi nad Flesjaą i 9 sekund nad Belomoiną. Maja Włoszczowska z blisko minutową stratą zajmowała 5. miejsce.

Last utrzymywała wysokie tempo i prowadziła. Jednak w połowie finałowego okrążenia na podjeździe dojechała do niej Gunn Rita Dahle Flesjaa. Belomoina miała już 13 sekund straty. Jednak najlepsza była Annie Last, której zwycięstwo jest dużą niespodzianką. Druga na metę przyjechała Gunn Runn Dahle Flesjaa, a trzecia Jana Belomoina. Reprezentantka Ukrainy umocniła się na pozycji liderki klasyfikacji generalnej.

Maję Włoszczowską wyprzedziła jeszcze Niemka Helen Grobert. Reprezentantka Polski ze stratą minuty i 23 sekund finiszowała na 6. miejscu. Katarzyna Solus-Miśkowicz zajęła 22. miejsce ze stratą 6 minut. Aleksandra Podgórska była 43. Paula Gorycka nie ukończyła zawodów.

Maja Włoszczowska awansowała na pozycję wiceliderki Pucharu Świata. Do Belomoiny Polka traci 190 punktów. Trzecia jest Linda Indergand.

Wyścig do lat 23 wygrała Brytyjka Kate Courtney. Jedyna Polka Magdalena Zielińska była 34.