Kolarstwo górskie – PŚ: Maja Włoszczowska tuż za podium!

W Nowym Meście rozpoczął się kolejny sezon Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Pierwsze zawody wygrała Dunka Annika Langvad. Maja Włoszczowska zajęła 4. miejsce.

Nowe Mesto na Morawach to pierwszy przystanek tegorocznego Pucharu Świata. W ubiegłym roku w czeskiej miejscowości odbyły się mistrzostwa świata, na których Maja Włoszczowska zajęła 4. miejsce. Polka jechała pewnie na 2. miejscu, ale miała defekt i nie zdobyła medalu. Dzisiaj wicemistrzyni olimpijska była jedną z pięciu Polek, które stanęły na starcie.

Ataki rozpoczęły się na sekcjach technicznych już na okrążeniu startowym. Do przodu mocno wyrwała Szwajcarka Linda Indergand. Gonić ją postanowiły druga z reprezentantek Szwajcarii Jolanda Neff i Dunka Annika Langvad. Maja Włoszczowska jechała w drugiej grupie m.in. z Catharine Pendrel. Kanadyjka wygrała klasyfikację Pucharu Świata w poprzednim sezonie.

Neff odpadła od czołówki. Za Indergand i Langvad ruszyły Włoszczowska i Pendrel. Na odcinku Shimano Expert Climb 1 zaatakowała mistrzyni świata Annika Langvad. Niestety, wypadek na zjeździe po kamieniach zaliczyła Maja Włoszczowska. Wypadek nie był poważny, ale Polka straciła rytm jazdy i wiele cennych sekund. Po pokonaniu 4,7 kilometra Włoszczowska traciła do Dunki już 31 sekund.

Annika Langvad odjechała, a Linda Indergand i Catharine Pendrel stworzyły pościg. Po pokonaniu pierwszego okrążenia, czyli blisko 7 kilometrów prowadząca zawodniczka Specialized Racing miała 23 sekundy przewagi nad goniącą dwójką. Maja Włoszczowska zajmowała 7. miejsce ze stratą 51 sekund. Razem z Polką jechały Ukrainka Jana Belomoina i Norweżka Gunn Rita Flesja.

Bardzo dobrze jechała Sabine Spitz. Bardzo doświadczona reprezentantka Niemiec doścignęła Pendrel po potem od niej odjechała, gdy zwyciężczyni Pucharu Świata w poprzednim sezonie miała defekt. Po pokonaniu dwóch okrążeń Annika Langvad miała już bardzo dużo przewagę nad resztą stawki. Spitz traciła 41 sekund, Indergand 49, a Belomoina i Włoszczowska minutę i 11 sekund. Problemy z rowerem wyeliminowały Catharine Pendrel z walki o wysokie miejsce.

Po przekroczeniu linii mety na koniec 3 okrążenia zawodniczki przejechały już 15 kilometrów. Przewaga Langvad nad Spitz urosła do 47 sekund. Indergand miała minutę i 13 sekund straty. Szwajcarka jednak miała w głowie to, żeby nie dać się dogonić Mai Włoszczowskiej i Janie Belomoinie. Polka i Ukrainka traciły do 3. pozycji tylko 15 sekund.

Niestety, na początku czwartego okrążenia Jana Belomoina zaatakowała i zyskała przewagę nad Mają Włoszczowską. Po 4 okrążeniach było prawie wiadomo, że po zwycięstwo sięgnie Annika Langvad. Pewne 2. miejsce miała Sabine Spitz. Linda Indergand utrzymywała przewagę nad Janą Belomoina. Reprezentantka Ukrainy była 6 sekund przed Mają Włoszczowską.

Na finałowym okrążeniu Belomoina dogoniła Indergand, ale Włoszczowska także miała jeszcze szanse na miejsce na podium. Polka dogoniła Szwajcarkę i Ukrainkę, ale niestety ponownie w Nowym Meście zajęła 4. miejsce. Włoszczowska i Belomoina przegrała o 4 sekundy z Indergand. Annika Langvad ostatecznie pokonała Sabine Spitz o 56 sekund i została pierwszą liderką PŚ.

W trzydziestce znalazły się jeszcze 2 inne Polki. Katarzyna Solus-Miśkowicz zajął 25. miejsce, a Aleksandra Podgórska uplasowała się na 27. pozycji. Paula Gorycka była 57., a Magdalena Sadlecka 69.

W porannym zawodach U23 wystartowało wielu reprezentantów Polski. Najlepiej z polskich kolarzy zaprezentował się Jakub Zamroźniak, który był 39. Piotr Konwa był 61., Marceli Bogusławski 63., Michał Topór 69., Bartosz Dziadkowiec 137. Wygrał Norweg Petter Fagerhaug.