Kolarstwo górskie – Puchar Świata: Schurter zwycięża, Polacy daleko

Główny faworyt do zwycięstwa, Szwajcar Nino Schurter, nie zawiódł swoich kibiców i wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata, które odbyły się w czeskim Nowym Mieście. Polacy uplasowali się na dalszych pozycjach.

Już na samym początku wyścigu doszło do sporej kraksy, która spowodowała podział stawki na dwie duże grupy. Nie pokrzyżowało to jednak planów faworytom, którzy znajdowali się na czele prowadzącej grupy. Najszybciej pierwsze okrążenie pokonali Schurter i Litscher, ale czołówka trzymała się blisko. Zaskakująco daleko jechał Jaroslav Kulhavy, który zajmował miejsce pod koniec drugiej dziesiątki. Na kolejnych okrążeniach od resztki stawki odskoczyli Schurter i Hiszpan Serrano i w połowie wyścigu mieli 35 s nad kolejnymi zawodnikami. Szwajcar postanowił nie czekać dłużej i na czwartym kółku oderwał się od Serrano. Za plecami Hiszpana znajdowała się czwórka Francuzów w tym Julien Absalon. Dobrze na trasie spisywali się Polacy, którzy konsekwentnie poprawiali swoje lokaty. Po upływie czwartego ,,kółka” Bartłomiej Wawak znajdował się na 28. miejscu, 51. pozycję zajmował Marek Konwa, a Maciej Jeziorski jechał na 102. miejscu.

Nino Schurter nie dał się już jednak dogonić i można powiedzieć, że zdeklasował rywali, przyjeżdżając na pierwszej pozycji. Tuż za nim linię mety minął Hiszpan Serrano, a trzecią lokatę zajął Julien Absalon, który w cudowny sposób odzyskał siły i wyprzedził rywali na finiszu.

Polacy spisali się bardzo przyzwoicie. Wawak finiszował na 25. miejscu. 44. był Marek Konwa, a Maciej Jeziorski ukończył zawody na 97. pozycji.

Warto też wspomnieć, że przed południem odbył się wyścig kobiet w kategorii u23. Zwyciężyła Kate Courtney. Najlepsza z Polek, Marlena Droździok uplasowała się na bardzo dobrej, 10. pozycji.

Miejsca pozostałych naszych reprezentantek.

22. Gabriela Wojtyła + 8:03