Kolarstwo szosowe – Amstel Gold Race: Podium Katarzyny Niewiadomej!

Katarzyna Niewiadoma ukończyła na trzecim miejscu prestiżowy wyścig Amstel Gold Race 2017. Polka na podium wskoczyła – co niezwykłe – wraz z Holenderką Annemiek van Vleuten. Obie kolarki zawody ukończyły bowiem… ex-aequo.

W stawce zawodniczek, które stanęły na starcie 121-kilometrowego Amstel Gold Race, zameldowały się cztery Polki: Katarzyna Niewiadoma (WM3), Małgorzata Jasińska (Cylance), Agnieszka Skalniok (Astana) oraz Eugenia Bujak (BTC). Z racji na charakterystykę trasy, od początku wiedzieliśmy jednak, że największe szanse na ewentualny sukces ma ta pierwsza.

Już od pierwszych kilometrów jazdy byliśmy świadkami prób ucieczek. Najlepszą udało się stworzyć Marcie Tagliaferro i Sarze Musonen, które zdołały znacznie odjechać reszcie stawki i utrzymywały się na czele jeszcze po minięciu 50. kilometra wyścigu.

Tego typu ucieczki oraz duża ilość mocnych podjazdów sprawiły, że peleton szybko się rozrywał. Katarzyna Niewiadoma unikała szaleństw. Polka rozsądnie trzymała się z przodu, pilnując zawodniczek ze światowej czołówki.

W końcu nastąpił jednak atak, do którego załapała się nasza rodaczka. Wraz z nią uczestniczyły w nim jednak również Mistrzyni Europy – Holenderka Anna van der Breggen oraz 16 innych kolarek. Akcja tak zorganizowanej grupy powiodła się. W ten sposób powstała ścisła czołówka, licząca sobie 18 zawodniczek.

Na przedostatnim podjeździe cztery kolarki spróbowały jeszcze swoich sił. Zostały one jednak szybko złapane, co oznaczało jedno – to prowadząca osiemnastka miała na ostatnich kilometrach pomiędzy sobą rozstrzygnąć losy wyścigu.

Anna van der Breggen nie chciała jednak skazywać się na walkę podczas szybkiego finiszu. Utytułowana Holenderka postanowiła wcześniej przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Jej atak powiódł się. Ven der Breggen pewnie zatem pomknęła w stronę linii mety, a po jej przekroczeniu mogła unieść ręce w geście triumfu.

Finisz zadecydował zatem jednak o losach drugiego i trzeciego miejsca. W walce o srebrny medal Amstel Gold Race najlepsza okazała się Brytyjka Elizabeth Deignan. Tuż za jej plecami metę przekroczyły zaś Katarzyna Niewiadoma i Annemiek van Vleuten.

Do rozstrzygnięcia tego, która z kolarek powinna zająć trzecie miejsce, potrzebny był fotofinisz. I ten nie był jednak w stanie jednoznacznie przekonać sędziów co do tego, czy pierwsza na mecie znalazła się Polka, czy też jednak Holenderka. Ostatecznie podjęto zatem decyzję o przyznanie brązowych medali obu kolarkom.

Amstel Gold Race 2017:
1. Anna van der Breggen (Holandia)
2. Elizabeth Deignan (Wielka Brytania)
3. Katarzyna Niewiadoma (Polska)
3. Annemiek van Vleuten (Holandia)
5. Elisa Longo Borghini (Włochy)
6. Coryn Rivera (USA)
7. Amy Pieters (Holandia)
8. Pauline Prevot (Francja)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password