Kolarstwo szosowe – Tour de Suisse: Szalona ucieczka i zwycięstwo Warbasse’a!

Amerykanin Lawrence Warbasse wygrał czwarty etap wyścigu Tour de Suisse. Kolarzowi grupy Aqua Blue sztuka ta udała się po bardzo długiej, szaleńczej ucieczce, którą kończył jadąc w samotności.

Dzisiejszy etap z Berna do miejscowości Villars-sur-Ollon liczył 150,2km. Niedługo po starcie, na ucieczkę zdecydował się Lawrence Warbasse (USA/Aqua Blue), a tuż za nim ruszyli również Antoine Duchesne (Kanada/Direct Energie), Lars Boom (Holandia/LottoNL) i Nick van der Lijke (Holandia/Roompot).

Czwórka wypracowała sobie pokaźną przewagę. Tempo jazdy okazało się jednak nie do utrzymania dla Duchesne, Booma i Lijke’a. Cała trójka wkrótce musiała zatem skapitulować. Lawrence Warbasse pozostał sam i w pojedynkę kontynuował ucieczkę.

Zdaje się, że peleton nieco go zlekceważył. Nikt nie myślał chyba o tym, że po tylu kilometrach, kolarzowi uda się utrzymać przewagę. Grupa zawodników, która wyruszyła w pogoń za uciekającym, zrobiła to zdecydowanie zbyt późno. W rezultacie Lawrence Warbasse dotarł do mety, jako zwycięzca etapu, z czterdziestosekundową przewagą nad pościgiem.

Tak samo jak zwycięzca, na linii mety mógł cieszyć się jednak również prowadzący grupę pościgową Damiano Caruso (Włochy/BMC). Okazało się bowiem, że Włoch zyskał aż 16 minut nad dotychczasowym liderem wyścigu – Australijczykiem Michaelem Matthewsem, dzięki czemu wyprzedził go w klasyfikacji generalnej wyścigu, obejmując tym samym prowadzenie.

Najlepszy z Polaków na etapie – Tomasz Marczyński – do zwycięzcy stracił osiem i pół minuty i linię mety minął, będąc sklasyfikowanym na 53. miejscu.


Wyniki 4. etapu:
1. Lawrence Warbasse (USA/Aqua Blue)
2. Damiano Caruso (Włochy/BMC)  +40”
3. Steven Kruijsvijk (Holandia/LottoNL)  +40”
4. Simon Spilak (Słowacja/Katiusza)  +40”
5. Domenico Pozzovivi (Włochy/AG2R)  +44”
…53. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto Soudal)  +8′ 30”
…110. Leszek Pluciński (Polska/CCC)  +16′ 21”
…118. Maciej Bodnar (Polska/Bora)  +16′ 21”
…128. Adrian Kurek (Polska/CCC)  +19′ 17”
…140. Jakub Kaczmarek (Polska/CCC)  +21′ 39”

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password