Kolarstwo szosowe – Amstel Gold Race: Kwiatkowski tuż za Gilbertem!

Drugie miejsce w rozpoczynającym ardeński tryptyk Amstel Gold Race zajął Michał Kwiatkowski. To kolejny świetny wynik Polaka w tym sezonie. Po raz czwarty w tym wyścigu wygrał Belg Philippe Gilbert (Quick-Step Floors).

Dla nas dzień w Limburgii rozpoczął się bardzo dobrze, gdyż 3. miejsce w wyścigu kobiet zajęła Katarzyna Niewiadoma. Wśród mężczyzn liczyliśmy na Michała Kwiatkowskiego, który triumfował w Amstel Gold Race 2 lata temu i w tym sezonie intensywnie trenował do ardeńskich wyścigów. Trasa męskiego ścigania nieco się zmieniła, gdyż Cauberg, który zazwyczaj kończył wyścig i decydował o jego zwycięzcy został przeniesiony na 18 kilometrów przed metą.

W ucieczce znalazło się 12 zawodników. Najbardziej kibicowaliśmy Michałowi Palucie z CCC Sprandi Polkowice. Koniec końców z uciekającej grupy przed peletonem został jedynie Fabien Greiller z Direct Energie. Francuz został dogoniony około 40 kilometrów przed finiszem.

Na Kruisbergu rozpoczęła się prawdziwa walka o zwycięstwo. W czołówce zawodów znaleźli się Sergio Henao (Team Sky), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Tiejs Benoot (Lotto Soudal), Nathan Haas (Dimension Data), Bert Jan Lindeman (Lotto Jumbo), Ion Izagirre (Bahrajn Merida), Michael Albasini (Orica Scott) i Jose Joaquim Rojas (Movistar).

Czołówkę dogoniła kolejna grupa, w której byli Michał Kwiatkowski, Greg van Avermaet i Alejandro Valverde. Po fenomenalnym przyspieszeniu Polak samotnie dołączył do grupy w której jechał jego kolega z zespołu Sergio Henao. Dwójka kolarzy Sky dyktowała mocne tempo. W dużej mierze dzięki temu i dobrej współpracy ucieczka zbudowała sobie na tyle dużą przewagę, aby dojechać do mety przed resztą kolarzy.

Ostatnim przed metą wzniesieniem był Bemelerberg, na którym zaatakował Michał Kwiatkowski. Jako pierwszy do niego dojechał Gilbert, potem zaś reszta grupy. Następnie poprawił mistrz Belgii, co spowodowało odjazd Belga i Polaka. W grupie goniącej nie było na tyle zaangażowania, aby dopaść silny duet. Dwójka ta rozegrała walkę o zwycięstwo w 52. edycji Amstel Gold Race.

Rozgrywka między Kwiatkowskim i Gilbertem była rodem z torowej walki sprinterów. Belg jechał z przodu i czekał na reakcję Polaka. Michał Kwiatkowski rozpoczął długi finisz i zyskał dobrych kilka metrów przewagi nad Gilbertem. Jednak zwycięzca Ronde van Vlaanderen dogonił polskiego kolarza i wyprzedził go tuż przed metą. Dla Philippa Gilberta jest to czwarte zwycięstwo w Amstel Gold Race.

Tomasz Marczyński przyjechał w peletonie, zajmując w wyścigu 24. pozycję. Michał Gołaś ze stratą 7 minut i 30 sekund zajął 68. miejsce. Łukasz Wiśniowski nie ukończył wyścigu.