Kolarstwo szosowe – Amstel Gold Race: Sukces mistrzyni świata

Mistrzyni świata Chantal Blaak wygrała 2. edycję kobiecego wyścigu Amstel Gold Race. Holenderka okazała się najlepsza z ucieczki. Cztery Polki nie walczyły o zwycięstwo.

Na trasie wyścigu o długości 117 kilometrów znalazło się 15 podjazdów. Cztery razy panie pokonywały Cauberg, który po raz ostatni znajdował się tuż przed metą. Decydująca okazała się ucieczka zawodniczek, które nie były głównymi faworytkami zawodów. Chantal Blaak (Holandia, Boels Dolmans), Lucinda Brand (Holandia, Sunweb), Riejanne Markus (Holandia, WaowDeals), Giorgia Bronzini (Włochy, Cylance Pro Cycling), Lotta Lepisto (Finlandia, Cervelo Bigla), Amanda Spratt (Australia, Mitchelton Scott), Alexis Ryan (Stany Zjednoczone, Canyon SRAM Racing) i Audrey Cordon-Raget (Francja, Wiggle High5) odjechały od peletonu 60 kilometrów przed metą.

Po ostatniej wspinaczce na Cauberg w walce o zwycięstwo liczyły się 3 zawodniczki: Brand, Spratt i Blaak. Zawodniczka Boels Dolmans Team okazała się zdecydowanie najszybsza i osiągnęła jeden z największych sukcesów w karierze. Chantal Blaak jest aktualną mistrzynią świata. Druga była Lucinda Brand, a trzecia Amanda Spratt. Dziewiąte miejsce zajęła Eugenia Bujak, która ostatnio zmieniła licencję z polskiej na słoweńską.

Małgorzata Jasińska (Movistar) zajęła 17. miejsce, Katarzyna Pawłowska (Team Virtu) była 20., Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing) 29., a Agnieszka Skalniak (Experza-Footlogix) nie ukończyła wyścigu.