Kolarstwo szosowe – Amstel Gold Race: Życiowy sukces Michaela Valgrena

Duńczyk Michael Valgren pokonał na finiszu Czecha Romana Kreuzigera i wygrał 53. edycję holenderskiego klasyku Amstel Gold Race. W walce o zwycięstwo nie liczył się Michał Kwiatkowski, który nie najlepiej rozpoczął Tryptyk Ardeński.

Wyścig Amstel Gold Race miał bardzo mocną obsadę, co zwiastowało fantastyczną walkę na trasie najeżonej 35 podjazdami. 53. edycja holenderskiego wyścigu liczyła 263 kilometry. Słynny Cauberg po raz ostatni znajdował się 20 kilometrów przed metą, a ostatnim podjazdem był Bemmelberg umiejscowiony 6 kilometrów przed linią mety. Końcówka była płaska. W ucieczkę zabrało się 9 kolarzy.

Prawdziwa walka w peletonie rozpoczęła się 38 kilometrów przed metą na Kruisbergu. To właśnie tutaj rok temu nastąpiły pierwsze decydujące ataki. Na 30 kilometrów przed metą z peletonu zaatakował Ion Izagirre (Hiszpania, Bahrajn Merida), ale został dogoniony. Potem razem z Romanem Kreuzigerem (Czechy, Mitchelton Scott) zaatakował inny kolarz Bahrain-Merida Enrico Gasparotto. Na Caubergu czesko-włoski duet dojechał do już tylko 5-osobowej ucieczki (Van Hecke, Craddock, Riesebeek, Bono i Grmay).

Podczas ostatniego przejazdu Caubergu w peletonie nie doszło do rozstrzygnięć. Ponad 15 kilometrów przed zakończeniem wyścigu zaatakowali Greg van Avermaet (Belgia, BMC) i Rudy Molard (Francja, FDJ). Po chwilę dojechała do nich mocna grupa z Michałem Kwiatkowskim. Potem po mocniejszym pociągnięciu do czołówki dojechali m.in. Peter Sagan i Alejandro Valverde. W grupie pościgowej jechali Kwiatkowski, Philippe Gilbert, Greg van Avermaet i Sergio Henao.

Na atak zdecydowali się Bono, Riesebeek i Fuglsang, ale zostali doścignięci przez grupę z Saganem, Valverde czy Alaphilippem. Na Bemmelbergu zaatakowali Riesebeek, Van Hecke i Fuglsang. Duńczyk mocniej przyspieszył i ruszył samotnie. Za sprawą Alejandro Valverde Duńczyk został złapany. Niecałe 5 kilometrów przed metą zaatakował Michael Valgren (Dania, Astana), ale także bez powodzenia.

W końcówce zaatakowali Valgren i Kreuziger. Do pościgu zabrał się Enrico Gasparotto, ale ani on ani inni kolarze z grupy pościgowej nie dogonili Czecha i Duńczyka. Na finiszu Valgren ograł Kreuzigera i sięgnął po swój największy sukces w karierze. Dwa lata temu Valgren w „piwnym wyścigu” zajął 2. miejsce, a w tym roku wygrał Omloop Het Nieuwsblad. Valgren to drugi po Bjarnie Riisie reprezentant Danii, który wygrał Amstel Gold Race.

Drugie miejsce zajął Roman Kreuziger, a trzeci był Enrico Gasparotto. Z grupy pościgowej najszybciej finiszował Peter Sagan. Michał Kwiatkowski odpadł z grupy pościgowej zajął 31. pozycję. Michał Gołaś i Tomasz Marczyński przyjechali w dużej grupie ze stratą ponad 3 minut na 80. i 82. miejscu. Łukasz Wiśniowski nie dojechał do mety.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password