Kolarstwo szosowe – BinckBank Tour: Etap dla Wellensa, koszulka lidera dla Dumoulina

Tim Wellens wygrał 6. etap BinckBank Tour. Belg przyjechał na metę razem z Tomem Dumoulinem. Holender został nowym liderem wyścigu.

Najdłuższy etap wyścigu BinckBank Tour liczył aż 204 kilometry, które były najeżone wieloma ardeńskimi podjazdami. Na trasie z Riemst do Houffalize znajdowało się wiele górek znanych z wyścigu Liege-Bastogne-Liege. W ucieczce dnia deszczowego 6. etapu znaleźli się Alexis Gougeard (Francja, AG2R), Tony Martin (Niemcy, Katiusza Alpecin), Dylan van Baarle (Holandia, Cannondale Drapac), Pieter Weening (Holandia, Roompot), Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania, Sky) i Rory Sutherland (Australia, Movistar).

Na ponad 30 kilometrów przed metą na Cote de Saint Roche zarówno ucieczka jak i peleton podzieliły się. Z odjazdu, który miał niewielką przewagę z przodu zostali tylko Weening, Hart i Sutherland. Uciekinierzy zostali złapani przez już niewielką grupę faworytów 30 kilometrów przed metą. Został nieco lider Lars Boom, ale Holendrowi udało się dojechać do czołówki.

Na samotny atak zdecydował się mistrz Belgii Oliver Naesen (AG2R). Jednak za sprawą pociągnięcia Petera Sagana Belg został złapany. Tracił Boom, a od prowadzącej grupy oderwali się Peter Sagan i Tim Wellens. Mistrza świata spotkało olbrzymie nieszczęście, gdyż miał defekt i samotnie prowadził Wellens.

22 kilometry przed metą zlokalizowany był charakterystyczny złoty kilometr. Na przestrzeni 1000 metrów rozmieszczone były 3 premie, na których do zdobycia były kolejno 3-2-1 sekundy do klasyfikacji generalnej. Wszystkie premie wygrał Tim Wellens. Do kolarza Lotto Soudal dojechał Tom Dumoulin, który na wszystkich premiach był 2. i zyskał 6 sekund. Zwycięzca Giro d’Italia był w najlepszej sytuacji w kontekście walki o zwycięstwo w całym wyścigu.

Czołową grupę gonili Greg van Avermaet (Belgia, BMC), Tiesj Benoot (Belgia, Lotto Soudal), Michael Valgren (Dania, Astana), Olivier Naesen i Jasper Stuyven (Belgia, Trek Segafredo). Ponad minutę traciła grupa z Saganem, który zmienił koło, Philippem Gilbertem i Larsem Boomem.

Walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy Belgiem i Holendrem. Wygrał Wellens, drugi Dumoulin został nowym liderem wyścigu z przewagą 4 sekund nad Wellensem. Grupa pościgowa straciła 17 sekund, pierwszy z niej finiszował Jasper Stuyven. Maciej Bodnar był 75. ze stratą blisko 15 minut.


Obstawiasz? Z nami wygrasz więcej! Sprawdź specjalną ofertę dla czytelników igrzyska24.pl!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password