Kolarstwo szosowe – Dwars door Vlaanderen: Katarzyna Niewiadoma w pierwszej „10”

Dzisiaj w Belgii rozegrano wyścigi Dwars door Vlaanderen kończące się w Waregem. We flandryjskim wyścigu kobiet 9. miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma. Triumfy odnieśli Lotta Lepisto i Yves Lampaert.

Trasa wyścigu kobiet liczyła 114 kilometrów i składała się z 5 trudnych odcinków brukowych. Właśnie na tych odcinkach aktywna była Katarzyna Niewiadoma, która nawet zaatakowała. Niestety, peleton dogonił Polkę i jej towarzyszki ucieczki Annemiek van Vleuten (Orica-Scott) i Ellen van Dijk (Team Sunweb). Po chwilę na czele utworzyła się grupa 16 kolarek, z których zaatakowała Brytyjka Hannah Barnes. Zawodniczka grupy Canyon Sram Racing została dogoniona przez faworytki i nie liczyła się w rozgrywce sprinterskiej. Najlepsza na finiszu była Lotta Lepisto z niemieckiej grupy Cervelo. Finka na mecie wyprzedziła Australijkę Gracie Elvin i Niemkę Lisę Brennauer. Katarzyna Niewiadoma zajęła 9. miejsce.

Wyścig mężczyzn dłuższy niż wyścig kobiet, gdyż liczył 203 kilometry i składał się z większej ilości odcinków brukowych. Na liście startowej można było spostrzec wielu znanych nazwisk. Wśród nich był Philippe Gilbert, który zaatakował około 70 kilometrów przed metą. Akcja mistrza Belgii spowodowała utworzenie się ucieczki złożonej z około 20 zawodników. Wśród nich byli m.in. Dylan Groenewegen, Marco Marcato, Yves Lampaert, Matti Breschel, Aleksiej Łucenko, Luke Durbridge i Matthew Hayman. Na kolejnych bergach odpadali kolejni zawodnicy i na 25 kilometrów przed metą na czele pozostała tylko czwórka.

Byli to Gilbert, Lampaert, Łucenko i Durbridge. Dwóch Belgów z Quick-Step Floors nie zamierzało czekać na swoich kolegów z zespołu Niki Terpstrę i Zdenka Stybara, którzy dojechali do drugiej grupki. Tracili oni jednak ponad minutę. Gilbert i Lampaert byli w korzystnej sytuacji. Najpierw zaatakował mistrz Belgii i niespodziewanie pojechał za nim Luke Durbridge. Potem dojechali do nich Łucenko i Lampaert. Nie trzeba było długo czekać na atak drugiego z Belgów. Wówczas sił Durbridge’owi i Łucence zabrakło i Yves Lampaert powiększał swoją przewagę, która pozwoliła mu na samotne dojechanie do mety. Belgijski kolarz uzyskał przewagę 39 sekund nad drugą grupą (przyprowadzoną przez Gilberta) i minuty i 3 sekund nad peletonem (przyprowadzonym przez Groenewegena. Dwars door Vlaanderen po raz pierwszy w historii należał do World Tour i można przyznać, że zasługę on na miejsce wśród najważniejszych wyścigów.

Wyniki wyścigu kobiet:

1. Lotta Lepisto Finlandia Cervelo 2:55:40
2. Gracie Elvin Australia Orica-Scott tsc.
3. Lisa Brennauer Niemcy Canyon Sram Racing tsc.
4. Lucinda Brand Holandia Team Sunweb tsc.
5. Thalita de Jong Holandia Lares-Waowdeals tsc.
9. Katarzyna Niewiadoma Polska WM3 Energie tsc.
26. Eugenia Bujak Polska BTC City Ljublana 2:16
45. Małgorzata Jasińska Polska Cyclance Pro Cycling 2:16

Wyniki wyścigu mężczyzn:

1. Yves Lampaert Belgia Quick-Step Floors 4:47:26
2. Philippe Gilbert Belgia Quick-Step Floors 0:39
3. Aleksiej Łucenko Kazachstan Astana Pro Team tsc.
4. Luke Durbridge Australia Orica-Scott tsc.
5. Dylan Groenewegen Holandia Lotto-Jumbo 1:03

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password