Kolarstwo szosowe – E3 Harelbeke: Mistrz olimpijski najlepszy z trójki Belgów

Sprintem z trójki belgijskich uciekinierów zakończył się wyścig E3 Harelbeke zaliczany do cyklu World Tour. Zwyciężył Greg van Avermaet przed Philippem Gilbertem i Olivierem Naesenem.

Flandryjskie bruki po raz kolejny dały się kolarzom we znaki. Nic dziwnego, że o zwycięstwo na trasie liczącego 206 kilometrów wyścigu walczyli najlepsi. Nie zabrakło śmiałków, którzy szukali szczęścia w ucieczce. Na trasie wyścigu dookoła Harelbeke byli to Alexis Gougeard (AG2R), Laurens De Vreese (Astana), Christophe Masson (WB Veranclassic), Taco Van der Hoorn (Roompot-Nederlandse Loterij), David Per (Bahrain-Merida) i Gijs Van Hoecke (LottoNL-Jumbo). Ich przewaga była dość znacząca, lecz faworyci atakowali na stromych odcinków, przez co ucieczka była skazana na porażkę.

Na około 70 kilometrów do mety nastąpił bardzo mocny odjazd. Uczestniczyli w nim Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Luke Durbridge (Orica-Scott), Greg Van Avermaet (BMC Racing Team), Olivier Naesen (AG2R), Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac) oraz Lukas Postlberger (Bora-hansgrohe). Niedługo później grupa pościgowa dogoniła ucieczkę i powiększała przewagę nad peletonem.

Najistotniejsze zmiany nastąpiły podczas podjazdu na Oude Kwaremont, blisko 35 kilometrów przed linią mety. Czołówkę prowadził wówczas Belg Naesen. Jego mocne tempo utrzymali tylko jego rodacy Van Avermaet oraz Gilbert. Do pokonaniu sekcji brukowej do czołowej trójki usiłował dojechać jeszcze Luke Durbridge. Jednak czwarty kolarz Dwars door Vlaandereen z czasem zaczął tracić i do mety dojechał razem z Lukasem Postlbergerem.

Na ostatnim z podjazdów czyli na Tiegembergu zaatakował Gilbert, ale pozostali kolarze w czołówki dojechali do niego. Jednak trzeba przyznać, że zryw ten kosztował bardzo dużo sił Oliviera Naesena. Ostatnie kilometry to rozgrywka taktyczna o zwycięstwo. W niefortunnym dla siebie momencie na zmianie był Gilbert, który skazany był na wprowadzenie czołówki na ostatnią prostą w Harelbeke.

Niecałe 300 metrów przed kreską zaatakował Naesen. Jego próba zakończyła się niepowodzeniem. Najmocniejszy w końcówce był Van Avermaet, który minimalnie pokonał Gilberta. Dla mistrza olimpijskiego to pierwszy triumf w karierze w E3 Harelbeke i drugie (po Omloop Het Nieuwsblad) zwycięstwo w tym sezonie.

Zwycięzca ubiegłorocznej edycji Michał Kwiatkowski nie pojawił się na starcie. Drugi przed rokiem Peter Sagan na około 40 kilometrów przed metą leżał w kraksie i przyjechał do mety jako jeden z ostatnich zawodników.

Polacy nie odegrali dzisiaj kluczowych ról. Najlepszy z naszych kolarzy Łukasz Wiśniowski zajął 54. miejsce. Maciej Bodnar przyjechał w tej samej grupie co Sagan zajmując 102. miejsce.

Wyniki wyścigu:

1. Greg Van Avermaet Belgia BMC Racing Team 4:48:17
2. Philippe Gilbert Belgia Quick-Step Floors tsc.
3. Olivier Naesen Belgia AG2R tsc.
4. Luke Durbridge Australia Orica-Scott + 0:40
5. Lukas Postlberger Austria Bora-hansgrohe + 0:41
6. Michael Valgren Dania Astana Pro Team + 0:52
54. Łukasz Wiśniowski Polska Team Sky + 2:16
102. Maciej Bodnar Polska Bora-hansgrohe + 10:45

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password