Kolarstwo szosowe – Eneco Tour: Niki Terpstra zwycięzcą wyścigu

Holender Niki Terpstra z Etixx-Quick Step wygrał Eneco Tour. Terpstra znalazł się w decydującej ucieczce wyścigu. Na ostatnim etapie Holender przegrał tylko z Norwegiem Edvaldem Boassonem Hagenem.

Pierwszy etap dookoła Bolsward mimo ataków uciekinierów zakończył się sprinterskim finiszem. Do zwycięstwa etapowego było wielu kandydatów, ale najszybszy okazał się Holender Dylan Groenewegen z Lotto-Jumbo. Nietypowo drugim etapem wyścigu była indywidualna czasówka. Wygrał ją Rohan Dennis z BMC, który o 5 sekund wyprzedził Josa van Emden i o 14 sekund Jashę Sutterlina. Tym samym Australijczyk objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Dwa kolejne etapy były popisem mistrza świata Petera Sagana. Słowak najszybciej finiszował w Ardooie i St-Pieters-Leeuw i przejął od Dennisa koszulkę lidera. Ale nie na długo, gdyż drużynową czasówkę wygrał zespół Australijczyka. BMC było o 6 sekund lepsze od Etixxu i o 23 sekundy od Lotto-Jumbo. Rohan Dennis osiągnął już 16 sekund przewagi nad swoim kolegą z drużyny Taylorem Phinneyem.

Szósty etap nie przyniósł zmian w klasyfikacji generalnej, do mety 5 sekund przed peletonem dojechała 5-osobowa ucieczka. Swój największy sukces w karierze osiągnął Słoweniec Luka Pibernik z Lampre-Merida. Na ostatnim etapie zaatakowali Edvald Boasson Hagen, Olivier Naesen, Jasha Sutterlin i Niki Terpstra. Ostatni z nich był 5. w generalce i miał duże szanse na wygranie wyścigu. Pierwszy odpadł Niemiec, a na finiszu najsilniejszy był Edvald Boasson Hagen. Terpstra finiszował na 2. miejscu i mógł cieszyć się ze zwycięstwa wyścigu.
W Eneco Tour wystartują dwóch Polaków. Po kontuzji do ścigania wrócił Michał Kwiatkowski, który na każdym z indywidualnych etapów plasował się w drugiej setce stawki. Z ekipą Sky w jeździe drużynowej zajął 9. lokatę.
Lepiej spisał się Maciej Bodnar, który wspomagając Petera Sagana przyjeżdżał w peletonie nie tracąc dużo do czołówki generalki. Mieliśmy duże nadzieje na dobry start kolarza Tinkoff w jeździe na czas, jednak Bodnar zajął 23. miejsce.

Klasyfikacja 7. etapu:

1 Edvald BOASSON HAGEN NOR DDD 4:03:27
2 Niki TERPSTRA NED EQS +2
3 Oliver NAESEN BEL IAM +2
4 Tom DUMOULIN NED TGA +43
5 Greg VAN AVERMAET BEL BMC +43
6 Peter SAGAN SVK TNK +47
7 Wilco KELDERMAN NED TLJ +47
8 Jos VAN EMDEN NED TLJ +49
9 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +49
10 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST +49

Klasyfikacja generalna:

1 Niki TERPSTRA Netherlands EQS 22:43:26
2 Oliver NAESEN Belgium IAM +31
3 Peter SAGAN Slovakia TNK +1:00
4 Greg VAN AVERMAET Belgium BMC +1:02
5 Jos VAN EMDEN Netherlands TLJ +1:03
6 Wilco KELDERMAN Netherlands TLJ +1:11
7 Zdenek STYBAR Czech Republic EQS +1:15
8 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Spain MOV +1:19
9 Tom DUMOULIN Netherlands TGA +1:22
10 Bob JUNGELS Luxembourg EQS +1:31

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password