Kolarstwo szosowe: Froome wygrał Vueltę na dopingu?

Zwycięzca wyścigu Vuelta a Espana podczas 18. etapu hiszpańskiego wyścigu miał w organizmie zbyt duży poziom salbutamolu. Czy Christopher Froome straci zwycięstwo w Vuelcie? Czy jest on kolejnym wielkim kolarzem-dopingowiczem?

Dnia 7 września Froome przekroczył dozwoloną dawkę środka (1000 ng/ml) aż dwukrotnie. Informację tą potwierdziła analiza próbek B przeprowadzona przez UCI. Brytyjczyk tłumaczący się, że stosowanie salbutamolu związane jest z astmą musi teraz udowodnić, że stosował on lek w celach terapeutycznych. Jeśli tego nie zrobi, to grozi mu nawet odebranie zwycięstwa w wyścigu Vuelta a Espana.

Lider Team Sky triumfował na hiszpańskim wielkim tourze po raz pierwszy w karierze. Froome uczynił to miesiąc po zwycięstwie w wyścigu Tour de France. Przekroczoną ilość salbutamolu zdiagnozowano u brytyjskiego kolarza podczas 18. etap wyścigu dookoła Hiszpanii. Na wspomnianym odcinku Froome przyjechał na metę z Alberto Contadorem i Michaelem Woodsem, zyskując kilka sekund nad najgroźniejszymi rywalami, w tym nad Vincenzo Nibalim.

Warto dodać, że dzień wcześniej Chris Froome przeżywał męczarnie podczas wspinaczki na Los Machucos, gdzie stracił do rywali sporo czasu. Przyczyną słabości Brytyjczyka mogły być zmęczenie po wygranej czasówce albo nasilające się problemy z astmą. Brytyjczyk utrzymuje, że to astma była powodem stosowania tak dużej dawki salbutamolu.

Salbutamol to lek stosowany przede wszystkim przez chorych na astmę oskrzelową. Do działań niepożądanych należą m.in. drżenie mięśni, częstoskurcz, skurcz oskrzeli i ból głowy. Froome będzie musiał wyjaśnić sprawę, gdyż za cel na najbliższy sezon postawił sobie „ustrzelenie” dubletu Giro-Tour.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password