Kolarstwo szosowe – Gent-Wevelgem: Trzecie zwycięstwo w sezonie Grega van Avermaeta

Finiszem z dwójki Belgów zakończył się rozgrywany we Flandrii wyścigu Gent-Wevelgem. Zwyciężył mistrz olimpijski Greg van Avermaet przed Jensem Keukeleire. Trzeci był mistrz świata Peter Sagan.

Trasa wyścigu liczyła blisko 250 kilometrów. Na trasie na zawodników czekało wiele niespodzianek w tym 11 odcinków „hellingen” i 3 nowe na trasie Gent-Wevelgem „zielone drogi”. Przez to oglądaliśmy wiele kraks i defektów. Uczestniczyli w nich m.in. kolarze Katiuszy Alexander Kristoff i Tony Martin.

Przez dłuższy czas w ucieczce jechali Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen – Baloise), Dennis van Winden (Israel Cycling Academy), Elmar Reinders (Roompot-Oranje Peloton), Hugo Houle (AG2R), Ryan Mullen (Cannondale-Drapac), Mark McNally (Wanty-Groupe Gobert), Jay Thomson (Dimension Data), Loïc Chetout (Cofidis) i Christophe Masson (WB Veranclassic Aqua Protect). Długo na czele samotnie jechał Van Hecke, który został dogoniony przez peleton 28 kilometrów przed metą.

Właśnie w tym momencie na trasie był krótki, ale stromy podjazd na Kemmelberg. To tutaj po części rozstrzygnęły się losy wyścigu. Na atak zdecydował się Greg van Avermaet (BMC Racing Team). Najlepiej na jego ruch zareagowali Peter Sagan (Bora-hansgrohe) i John Degenkolb (Trek-Segafredo). Na płaskim odcinku dojechali do nich jeszcze Niki Terpstra, Zdenek Stybar (obaj Quick-Step Floors) oraz Edvald Boasson Hagen (Dimension Data).

Gonitwa trwała. Do czołówki dojechali kolejni kolarze i na czele jechało 14 zawodników. Wśród nich byli Jens Keukeleire (Orica-Scott) i Soren Kragh Andersen (Team Sunweb). To dzięki pociągnięciu tego pierwszego ucieczka się rozpadła. O zwycięstwo w wyścigu walczyli Sagan, Keukeleire, Andersen, Terpstra i Van Avermaet.

Współpraca w czołówce nie układała się za dobrze. 15 kilometrów przed końcem wyścigu Peter Sagan zachęcał do pracy Terpstrę i Andersena, którzy swoich liderów mieli w drugiej grupie i w peletonie. Przez rozmowę z Holendrem mistrz świata stracił kontakt z dwójką Belgów. Van Avermaet i Keukeleire odjechali na dobre.

Goniąca trójka i peleton byli blisko belgijskich kolarzy, ale to oni walczyli o triumf. Szybszy na finiszu był Van Avermaet. Drugie miejsce zajął Keukeleire, który może uznać to za duży sukces. Trzeci finiszował Sagan.

W wyścigu wystartowało 2 polskich kolarzy. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) zajął 94. miejsce, a Łukasz Wiśniowski (Team Sky) był 109.

Mistrz olimpijski oprócz Gent-Wevelgem wygrał w tym sezonie już Omloop Het Nieuwsblad i E3 Harelbeke. Jednak najważniejsza próba czeka go za tydzień na Ronde van Vlaanderen.

Wyścig kobiet po finiszu z peletonu wygrała Finka Lotta Lepisto z zespołu Cervelo-Bigla. Na podium stanęły także Belgijka Jolien D’Hoore i Amerykanka Coryn Rivera. Najlepsza z Polek Katarzyna Niewiadoma (WM3 Energie) zajęła 19. pozycję. Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) była 24., a Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling) 41.