Kolarstwo szosowe – Giro d’Italia: Andre Greipel triumfuje w Tortoli i zakłada różową koszulkę

Po dzisiejszym etapie można powiedzieć – co się odwlecze, to nie uciecze – Niemiec Andre Greipel wczoraj planował wygrać etap i włożyć różową koszulkę, jednak plany pokrzyżował mu Lukas Postlberger. Dziś zdołał jednak przekroczyć linię mety jako pierwszy i dzięki bonifikacie wskoczyć na czoło touru.

Dzisiejszy etap określony został przez organizatorów jako pagórkowaty i liczył sobie aż 221 kilometrów. Już od początku w ucieczce jechał Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice). Razem z nim z peletonu urwał się Białorusin Ilia Kaszawy (Wilier Triestina). Później dołączyli do nich jeszcze Simone Andreetta (Bardiani), Jewgienij Szałunow (Gazprom Rusvelo), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data).

Ta grupa rozstrzygnęła między sobą lotny finisz na 53 kilometrze, który padł łupem Teklehaimanota. Premię górską trzeciej kategorii wygrał Andreetta, a piąty był na niej Owsian. Następnie kolarze mieli do pokonania najtrudniejszy odcinek trasy, czyli 20-kilometrowy podjazd pod premię górską drugiej kategorii, umiejscowioną na 174 kilometrze na wysokości 1002 metrów. Na podjeździe z ucieczki odpadł Owsian, a chwilę później Andreetta. Pozostali jej członkowie zdołali utrzymać około minutę przewagi nad peletonem i znów rozdzielili między sobą punkty do klasyfikacji górali. Tym razem jako pierwszy jej linię przeciął Teklehaimanot.

Na zjeździe peleton pochłonął uciekinierów. Kilku kolarzy próbowało atakować, ale bez powodzenia. Choć przed etapem nie było o oczywiste, to na finiszu rządzili sprinterzy. W ich gronie – Andre Greipel z ekipy Lotto-Soudal. Za nim na metę wpadli Roberto Ferrari (UAE Team Emirates) i Jasper Stuyven (Trek-Segafredo).

Jeśli chodzi o Polaków, to najwyżej uplasował się Tomasz Marczyński (CCC Sprandi Polkowice). Zajął 42. miejsce, notując ten sam czas co zwycięzca. Również bez straty dojechali 67. Michał Gołaś (Team Sky) i 92. Maciej Paterski. Łukasz Owsian był 186. ze stratą 10 minut i 33 sekund, tuż za nim metę przekroczył Marcin Białobłocki.

Wyniki 2. etapu

Klasyfikacja generalna

Greipel zadedykował zwycięstwo kolegom z drużyny i swojej mamie.

Do Niemca trafiła też cyklamenowa koszulka za klasyfikację punktową.

Niebieską koszulkę najlepszego górala dzierży teraz Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot.

https://twitter.com/DiDataSport/status/860886750549422080

Szymon Frąckiewicz544 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password