Kolarstwo szosowe – Giro d’Italia: Etap dla Van Garderena; Jan Hirt z CCC w „piątce”!

Etap 18. był jednym z najtrudniejszych podczas tegorocznego Giro d’Italia. Na niezbyt długiej trasie z Moeny do Ortisei kolarze mieli do pokonania aż pięć górskich premii. Najlepszy okazał się dziś Tejay van Garderen, a świetny wynik zanotował Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

Etap nie był długi (137 km), ale bardzo wymagający. Organizatorzy przyznali mu pięć gwiazdek w skali trudności, czyli wartość najwyższą. To nie dziwi jeśli weźmiemy pod uwagę, że po drodze umieszczono pięć premii górskich: dwie pierwszej, dwie drugiej i jedną trzeciej kategorii.

Najszybciej, bo w czasie 3:54:04 trasę pokonał Tejay van Garderen z BMC Pro Cycling. Kolarz z USA zaatakował razem z Mikelem Landą Meaną (Sky), na 120 kilometrze. Ta dwójka utrzymała przewagę do końca, a na finiszu lepiej zaprezentował się van Garderen.

Z najlepszej strony pokazał się również Czech Jan Hirt z polskiej grupy CCC Sprandi Polkowice. Przyjechał na metę piąty, tracąc tylko 8 sekund do zwycięzcy.

W czołówce bez zmian. Liderem wciąż jest Tom Dumoulin (Sunweb), który skutecznie odpierał ataki Nairo Quintany (Movistar) i Vincenzo Niballego (Bahrain-Merida). Dotarlioni do mety odpowiednio na 9., 10. i 11miejscu, ze stratą 1:06.

W klasyfikacji młodzieżowej prowadzenie stracił Bob Jungels (Quick-Step Floors). O 18 sekund wyprzedza go teraz Adam Yates (Orica-Scott). Już od kilku etapów pewien zwycięstwa w klasyfikacji punktowej może być Kolumbijczyk Fernando Gaviria (Quick-Step Floors). Do zwycięstwa w klasyfikacji górali zbliżył się dziś znacznie Landa Meana.

Spośród polskich kolarzy najwyżej, bo na 59. miejscu uplasował się Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), który stracił 32:57. Cztery pozycje niżej, z tym samym czasem, był jego klubowy kolega Maciej Paterski. Na 135. miejscu na metę przyjechał Michał Gołaś (Sky), 138. był Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal), a 144. Marcin Białobłocki (CCC Sprandi Polkowice). Ta trójka miała rezultat o 35 minut i 55 sekund słabszy on triumfatora.

W klasyfikacji generalnej najwyżej z grupy CCC Sprandi Polkowice jest Jan Hirt, który zajmuje 16. miejsce (+18:07). Jeśli chodzi o polskich kolarzy to najwyżej jest aktualnie 48. Tomasz Marczyński (+1:46:29).

Szymon Frąckiewicz538 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password