Kolarstwo szosowe – Giro d’Italia: Nairo Quintana zwycięzcą 9. etapu i nowym liderem

Po samotnym ataku na podjeździe na Blockhaus etap wygrał Nairo Quintana. Kolumbijczyk został nowym liderem 100. edycji Giro d’Italia. W ucieczce jechał Tomasz Marczyński.

Jutro dzień przerwy, więc kolarze na drugim w tegorocznym Giro górskim etapie chcieli wypaść jak najlepiej. Do walki na końcowym podjeździe na Blockhaus (13,6 kilometra długości) szykowali się faworyci do wysokich miejsc w klasyfikacji generalnej.

W ucieczce dnia kręciło 12 kolarzy. Wśród nich byli Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Słoweniec z CCC Sprandi Polkowice Jan Tratnik. Odjazd był kontrolowany przez peleton i uciekinierzy nie mieli pozwolenia na wygranie prestiżowego etapu. Niecałe 25 kilometrów do mety, gdy grupa zasadnicza niebezpiecznie zbliżyła się do ucieczki zaatakował Marczyński. Za polskim kolarzem ruszyli Tratnik i Francuz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac). Jako pierwszy z czołówki odpadł Rolland. Tratnik i Marczyński zostali złapani przez peleton 22 kilometry przed metą.

Tuż przed początkiem finałowego podjazdu 15 kilometrów przed metą doszło do poważnej kraksy, w którą zamieszany był motocykl. W kraksie leżało wielu kolarzy Team Sky, w tym Mikel Landa i wicelider klasyfikacji generalnej Geraint Thomas. Po kraksie do peletonu musiał dojeżdżać trzeci w generalce Adam Yates (Orica-Scott).

Bardzo mocne tempo dyktowali kolarze Movistaru, szczególnie Winner Anacona. Spowodowało to zmniejszenie czołówki do niewiele ponad 10 zawodników. Od pierwszej grupy odpadł m.in. lider wyścigu Bob Jungels.

Na 6,5 kilometra przed metą zaatakował Nairo Quintana, Jego koło utrzymali tylko Vincenzo Nibali i Thibaut Pinot. Francuz poprawił, ale nie przyniosło to efektu. Po raz drugi zaatakował Quintana, ale doskoczyli do niego Pinot i Nibali. Około 15 kilometrów do czołowej trójki tracili Bauke Mollema, Domenico Pozzovivo i Tom Dumoulin.

Na 4,7 kilometra przed metą Quintana ponownie zaatakował. Tym razem atak był konkretniejszy. Thibaut Pinot postanowił samotnie gonić kolarza Movistaru i odczepił Nibalego. Do Włocha dojechali reprezentanci Holandii Bauke Mollema i Tom Dumoulin.

Holendrzy dojechali także do Thibaut Pinot. Na 2,5 kilometra przed metą Nairo Quintana miał pół minuty przewagi nad goniącą trójką. Pół kilometra dalej Pinot ponownie odjechał Mollemie i Dumoulinowi, ale kolarz Sunweb doszedł do zawodnika FDJ.

Nairo Quintana spokojnie wygrał etap i został nowym liderem wyścigu. Drugi był Pinot, a trzeci Dumoulin. Stracili oni do Kolumbijczyka 24 sekundy. Czwarty na linii mety pojawił się Bauke Mollema, a piąty Vincenzo Nibali.

Najlepszy z Polaków po raz kolejny był Tomasz Marczyński. Jadący w ucieczce kolarz Lotto Soudal zajął 89. miejsce ze stratą ponad 20 minut. „Maniek” w klasyfikacji łącznej zajmuje 47. pozycję. Na dzisiejszym etapie Łukasz Owsian był 98., Michał Gołaś 126., Marcin Białobłocki 166., a Maciej Paterski 183.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password