Kolarstwo szosowe – Giro d’Italia: Tom Dumoulin zwycięzcą czasówki i nowym liderem

Holender Tom Dumoulin został nowym liderem setnego Giro d’Italia. Holender zgodnie z oczekiwaniami był najlepszy w dzisiejszej jeździe indywidualnej na czas. Wicemistrz olimpijski w tej konkurencji z Rio zdeklasował rywali. Powody do radości ma dziś też polska ekipa CCC Sprandi Polkowice.

Dziesiąty etap setnego Giro d’Italia był pagórkowatym etapem jazdy indywidualnej na czas o długości 39,8 km z Foligno do Montefalco. Już przed wyścigiem przewidywano, że będzie to odcinek, który namiesza w klasyfikacji generalnej.

Zdecydowanie najszybszy był Tom Dumoulin (Sunweb). Motyl z Maastricht zdeklasował rywali, wyprzedzając 2. Gerainta Thomasa (Sky) o 49 sekund, a 3. Boba Jungelsa (Quick-Step Floors) o 56 sekund.

W związku z tym, że kiepsko zaprezentował się jadący w różowej koszulce lidera Nairo Quintana (Movistar), który zajął 23. miejsce ze stratą 2:53 do Holendra, Dumoulin odebrał mu Maglia Rosa i ma nad Kolumbijczykiem wyraźną przewagę w klasyfikacji generalnej. Białą koszulkę najlepszego młodzieżowca odzyskał Jungels.

Świetnie na dzisiejszej trasie zaprezentował się Słoweniec Jan Tratnik z ekipy CCC Sprandi Polkowice. Pierwotnie był on nawet 8. ze stratą 2:13 do zwycięzcy, jednak ostatecznie dostał karę 5 sekund za „wiezienie się” za Kirijenką i spadł na 11. pozycję.

Najlepszym z Polaków był Marcin Białobłocki (CCC Sprandi Polkowice), który zajął 29. miejsce ze stratą 3:14. Polak byłby wyżej, gdyby po drodze nie przytrafił mu się niegroźny upadek. Na 58. miejscu był jego klubowy kolega Łukasz Owsian, którego czas był o 5:17 od rezultatu Dumoulina. Kolejnym był 84. Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal), który stracił 6:13. W pierwszej setce zmieścił się jeszcze 96 Maciej Paterski (CCC), który miał czas słabszy o kolejne 22 sekundy. Jedynym Polakiem poza pierwszą setką był Michał Gołaś (Sky). Stracił on aż 8:16 i zajął 154 miejsce. W klasyfikacji generalnej najlepszym z Biało-Czerwonych jest Tomasz Marczyński będący na 47. miejscu ze stratą 34:32 do Dumoulina.

Klasyfikacje:

Szymon Frąckiewicz537 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password