Kolarstwo szosowe – Giro d’Italia: Triumf Gavirii na pożegnanie Sardynii

Kolumbijczyk Fernando Gaviria wygrał trzeci etap jubileuszowej edycji Wyścigu Dookoła Włoch. Zawodnik Quick-Step w sprinterskiej rozgrywce pokonał Niemca Rudigera Suliga i Włocha Giacomo Nizzolo.

Trzeci etap setnego wydania Giro d’Italia, ostatni, który rozgrywany był na Sardynii, liczył tylko 148 kilometrów i prowadził zachodnim wybrzeżem z Tortoli do największego miasta wyspy, Cagliari. Początek maja to na Sardynii raj dla kejterów, którzy kochają silne wiatry, rozpędzające ich latawce do niebotycznych prędkości. Kolarze wiatr lubią umiarkowanie, zwłaszcza, gdy wieje z boku, a tak było na dzisiejszym etapie, szczególnie w jego końcowych fragmentach. Wcześniej wiatr wiał bardziej z tyłu, co z kolei pomaga, ale głównie mniejszym grupom kolarzy, peleton wspiera umiarkowanie. Dlatego wbrew pozorom etap nie należał do najłatwiejszych.

Akcję dnia już na pierwszych kilometrach zorganizowała czwórka kolarzy – najwyżej klasyfikowany wśród nich był Włoch Kristian Sbargali (7. miejsce po dwóch etapach). Towarzyszyli mu Słoweniec Jan Tratnik z polskiej grupy CCC Sprandi Polkowice, Albańczyk Eugert Zhupa, który już na pierwszym etapie pokazał się w długotrwałej ucieczce oraz Rosjanin Ivan Rovny. Po pierwszej lotnej premii, którą zresztą wygrał, Sbargali czule pożegnał się z towarzyszami ucieczki i wrócił do zasadniczej grupy. Trójka kontynuowała jazdę na czele wyścigu, ale ich przewaga nie przekraczała zasadniczo 2.5 minuty, nie spadała jednak też poniżej 100 sekund. Uciekinierów długo wspierał wiatr.

Drugą lotną premię, tę, na której otrzymuje się bonifikaty czasowe w klasyfikacji generalnej wygrał w Villasimus Eugert Zhupa, mający przed etapem 31 sekund straty do liderującego Andre Greipela. Kilka kilometrów później usytuowana była jedyna dziś górska premia 4. kategorii.  Na Passo Boi najszybciej wspiął się Jan Tratnik, zapisując premię na konto polskiej grupy. W tym miejscu przewaga uciekinierów wynosiła dokładnie 100 sekund, a do mety pozostawało niewiele ponad 40 kilometrów.

Te ostatnie kilometry kolarze jechali już z bocznym wiatrem. Ucieczka nie miała szans dojechać do Cagliari, skasowana została na 29 kilometrów przed metą. Na ulice stolicy Sardynii dojechał ostatecznie porozrywany wiatrem i aktywnością grupy Quick-Step peleton. W czołówce jechała 10 kolarzy, w tym lider wyścigu, ale defekt wyłączył go z rozgrywki o etapowy triumf. O ten, pierwszy w karierze w wielkim tourze, wystarał się Kolumbijczyk Fernando Gaviria. Tym samym wskoczył na pozycję lidera wyścigu, wyprzedzając Greipela, który finiszował dziś na 10. miejscu. Po dniu przerwy, wtedy już na Sycylii Kolumbijczyk przywdzieje różową koszulkę, marzenie wszystkich ścigających się we Włoszech.

Z Polaków najlepszy był dziś Tomasz Marczyński, który do mety dojechał na 56. pozycji ze stratą 48 sekund do Kolumbijczyka. Maciej Pasterski był 69., Michał Gołaś 93., Łukasz Owsian 121., a Marcin Białobłocki 177.