Kolarstwo szosowe – Giro d’Italia: Etap dla Gorki Izagirre

Hiszpan Gorka Izagirre wygrał z ucieczki 8. etap Giro d’Italia. Liderem pozostał Luksemburczyk Bob Jungels. Faworyci przyjechali w peletonie.

Trasa dzisiejszego etapu była idealna dla uciekinierów. Wielu kolarzy chciało uciec, dlatego dzisiaj odjazd tworzył się bardzo długo. W pierwszej grupie, która zdołała odjechać byli Maciej Paterski i Branislau Samoilau z CCC Sprandi Polkowice. Paterski niestety odpadł z ucieczki, a Samoilau odjechał razem z Luisem Leonem Sanchezem z Astany.

Białorusin z polskiej grupy nie utrzymał tempa Hiszpana i to Sanchez samotnie wjechał na premię górską Monte Sant’Angelo. Kolarz Astany także osłabł i został złapany przez grupę pościgową. To właśnie ta grupa stworzyła liczącą 15 kolarzy ucieczkę dnia. W odjeździe jechał m.in. Włoch Valerio Conti, który przez pewien czas był wirtualnym liderem Giro. Tempo w peletonie kontrolowali kolarze Katiuszy i Quick-Stepu.

Potem od czołówki odjechało 5 kolarzy: Conti, Sanchez, Giovanni Visconti (Bahrain Merida), Gorka Izagirre (Movistar) i Gregor Muhlberger (Bora-hansgrohe). Z tej grupy zaatakował Visconti, a odpadł Muhlberger. Włoch z Bahrajn Merida został złapany przez pozostałą trójkę uciekinierów. Potem zaatakowali Visconti i Izagirre. Na 5 kilometrów przed metą czołówka się połączyła.

Strata peletonu do ucieczki topniała, gdyż kolarze z grupy zasadniczej gonili Mikela Landę, który próbował zyskać kilka sekund. Jednak akcja Hiszpana została zlikwidowana 4 kilometry przed finiszem. Walkę o zwycięstwo etapowe między sobą stoczyli kolarze z ucieczki. Wszystko rozegrało się na finałowym podjeździe liczącym 1,5 kilometra.

Na jednym z trudnych zakrętów kilometr przed metą upadł Valerio Conti. Z czołowej trójki zaatakował Gorka Izagirre, którego nie zdołali dogonić pozostali uciekinierzy. Kolarz Movistaru nie dał się dogonić Viscontiemu, Sanchezowi i peletonowi.

Faworyci przyjechali razem. 10. miejsce zajął Bob Jungels, który zachował koszulkę lidera Giro d’Italia przed trudnym etapem, zakończonym wspinaczką na Blockhaus. Najwyżej z Polaków przyjechał Tomasz Marczyński, który zajął 57. miejsce ze stratą 3 minut i 11 sekund. Na 100. miejscu uplasował się Maciej Paterski, 108. był Michał Gołaś, a 112. był Łukasz Owsian. Marcin Białobłocki zajął 171. miejsce. Z Polaków w klasyfikacji generalnej najwyższe miejsce zajmuje Marczyński, który jest 38.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password