Kolarstwo szosowe – Giro Rosa: Zapowiedź najważniejszego etapowego wyścigu kobiet

Miesiąc po Giro d’Italia wielkie kolarstwo powraca do Włoch, ale tym razem w kobiecym wydaniu. Panie na 10 etapach rywalizować będą o zwycięstwo w najważniejszym etapowym kobiecym wyścigu Giro Rosa.

Trasa wyścigu

Etap 1 – 30 czerwca (piątek): jazda drużynowa na czas Aquileia – Grado (11,5 km)

STAGE 1 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Wyścig Giro d’Italia kobiet rozpocznie się od drużynowej czasówki. Pokazuje to, że warto mieć mocny zespół na tym wyścigu. W Grado poznamy pierwszą liderkę Giro Rosa.

Etap 2 – 1 lipca (sobota): Zoppola – Mantereale Valcellina (122 km)

STAGE 2 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Etap stosunkowo płaski, jednak z premią górską pod Andreis w drugiej części odcinka. O zwycięstwo powinny powalczyć sprinterki, które przetrwają podjazd.

Etap 3 – 2 lipca (niedziela): San Fior – San Vendemiano (100 km)

STAGE 3 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Kolejna okazja dla szybkich zawodniczek na etapowy triumf. Na trasie tylko premia górska na del Poggio, nie to Poggio, co na Mediolan-San Remo.

Etap 4 – 3 lipca (poniedziałek): Occhiobello – Occhiobello (118 km)

STAGE 4 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Etap płaski jak stół. Najprawdopodobniej najpierw będzie ucieczka, którą złapie peleton, a rywalizacja zakończy się pewnie finiszem z grupy zasadniczej w Occhiobello.

Etap 5 – 4 lipca (wtorek): jazda indywidualna na czas Sant’elpidio a Mare – Sant’elpidio a Mare (12,73 km)

STAGE 5 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Piąty etap Giro Rosa to pagórkowata czasówka, na której powinny zajść pierwsze istotne zmiany w klasyfikacji generalnej, w tym pewnie zmiana liderki.

Etap 6 – 5 lipca (środa): Roseta degli Abruzzi – Roseta degli Abruzzi (116,6 km)

STAGE 6 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Kolejny etap dla sprinterek. Klasyfikacja generalna wyścigu nie powinna się zbytnio zmienić.

Etap 7 – 6 lipca (czwartek): Isernia – Baronissi (142 km)

STAGE 7 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Zawodniczki lubiące jazdę po górach mogą odetchnąć z ulgą. Nareszcie doczekały się one trudniejszego etapu. Profil trasy może odpowiadać ucieczce, więc nie wykluczone, że zwycięstwo etapowe trafi do jakiejś z harcowniczek. Na trasie premia górska pod Montemilletto Montefusco.

Etap 8 – 7 lipca (piątek): Baronissi – Palinuro (141,8 km)

STAGE 8 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Etap numer osiem będzie jeszcze bardziej wymagający od poprzedniego. Początek etapu płaski, ale potem wiele niedużych wspinaczek. Około 40 kilometrów przed metą premia górska Ceccaro Vetere.

Etap 9 – 8 lipca (sobota): Palinuro – Polla (122,3 km)

STAGE 9 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

Etap z Centoli do Polli raczej nie zalicza się do górskich etapów. Jednak zawodniczki ze stratami w klasyfikacji generalnej będą atakować.

Etap 10 – 9 lipca (niedziela): Torre del Greco – Torre del Greco (124 km)

STAGE 10 (b)
oficjalna strona Giro Rosa

W Torre del Greco poznamy zwyciężczynię 28. edycji Giro Rosa. Możliwe, że o losach całego wyścigu zdecyduje podjazd w końcowej fazie 124-kilometrowego etapu.

Większe i mniejsze faworytki

Rok temu Giro Rosa wygrała Amerykanka Megan Guarnier. W tym roku zespół Boels Dolmans Cycling Team jest także bardzo mocny. Oprócz Guarnier w jego składzie znalazły się także mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen, Amalie Dideriksen i Elizabeth Deignan.

Świetny sezon ma Lotta Lepisto. Finka z zespołu Cervelo-Bigla wygrała w tym sezonie Dwars door Vlaanderen i Gent-Wevelgem. Wśród faworytek Giro Rosa są również Holenderki Annemiek van Vleuten (Orica-Scott), Kirsten Wild (Cylance Pro Cycling) i Lucinda Brand (Team Sunweb) i Włoszka Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

Polki

Naszą faworytką jest oczywiście Katarzyna Niewiadoma. Polska zawodniczka ostatnio wygrała wyścig Energy Women’s Tour, a potem ze względu na wyścig dookoła Włoch zrezygnowała z mistrzostw Polski. Rok temu w klasyfikacji generalnej Giro Rosa Niewiadoma zajęła 7. miejsce i była najlepsza w klasyfikacji młodzieżowej. Niewiadomej pomagać będą koleżanki z WM3 Energie, w tym Anna Plichta.

We włoskim wyścigu wystartują także Eugenia Bujak, która będzie jedną z dwóch (obok Hanny Nilsson) liderek BTC City Ljubljana oraz zawodniczka Cylance Pro Cycling Małgorzata Jasińska.

Pełna lista startowa

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password