Kolarstwo szosowe – Il Lombardia: Wspaniałe zakończenie sezonu Nibalego

Włoch Vincenzo Nibali wygrał prestiżowy klasyk Il Lombardia. Wyścig ten jest ostatni monumentem w sezonie. Polacy nie odegrali znaczących ról.

Wyścig w Lombardii jest ostatnim monumentem, a nawet ostatnim wyścigiem World Tour w sezonie. Kolarze mieli do pokonania 247 kilometrów z Bergamo do Como. Trasa była bardzo wymagająca. Znalazło się na niej 5 podjazdów: Colle Gallo, Ghisallo, Muro Sormano, Civiglio i S.Fermo Battaglia. Na początku rywalizacji utworzyła się ucieczka w składzie Jacques Janse van Rensburg (RPA, Dimension Data), Davide Ballerini (Włochy, Androni), Lorenzo Rota (Włochy, Bardiani), Lennard Hofstede (Holandia, Sunweb), Matthias Le Turnier (Francja, Cofidis) i Pier Paolo de Negri (Włochy, Nippo Vini Fantini).

Na najtrudniejszym podjeździe wyścigu Muro Sormano (maksymalne nachylenie 27%) ucieczka rozpadła się. Po chwili na czele znalazł się Francuz Mickael Cherel (AG2R). Na zjeździe poważny upadek miał Laurens de Plus. Na 24 kilometry do mety do samotnego uciekiniera dojechali Alessandro de Marchi (Włochy, BMC), Philippe Gilbert (Belgia, Quick Step Floors) i Pello Bilbao (Hiszpania, Astana). Wspinaczka na Civiglio spowodowała, że z czołówki odpadł Cherel. Pozostała trójka została złapana przez rozpędzony peleton około kilometrów przed metą.

Potem rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja o zwycięstwo. Jako pierwszy od peletonu oderwał się Gianni Moscon (Włochy, Sky). Potem doskoczył do niego Sam Oomen (Holandia, Sunweb). Ataku Włocha nie odpuścili główni faworyci wyścigu m.in. Vincenzo Nibali (Włochy, Bahrain Merida), Rigoberto Uran (Kolumbia, Cannondale Drapac) i Thibaut Pinot (Francja, FDJ). W końcówce podjazdu na Civiglię zaatakował Pinot. Niezwykle mocny był Nibali, który doszedł do Francuza.

Na zjeździe Nibali oderwał się od Pinota. „Rekin z Mesyny” rozpoczął podjazd na S.Fermo Battaglia z 20-sekundową przewagą nad Thibaut Pinot. Francuz tracił i został dogoniony przez grupę pościgową. Najaktywniejszym z goniących był Julian Alaphilippe (Francja, Quick Step Floors). Vincenzo Nibali był już poza zasięgiem rywali i pewnie zmierzał po zwycięstwo. Dla Włocha to drugi triumf w karierze w prestiżowym klasyku w Lombardii.

Drugi samotnie finiszował Alaphilippe, który miał 28 sekund straty do zwycięzcy. Trzecie miejsce zajął Gianni Moscon. Polacy: Rafał Majka (26.), Paweł Poljański (77.), Michał Kwiatkowski (DNF) i Tomasz Marczyński (62.) nie walczyli o wysokie miejsca.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password