Kolarstwo szosowe – ME: Deszczowe ściganie juniorów i młodzieżowców

W kolejnym dniu mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym rozegrano trzy wyścigi ze startu wspólnego w kategoriach juniorskich. Tytuły zdobyli junior z Włoch Michele Gazzoli, Lorena Wiebes z Holandii oraz Pernille Mathiesen z Danii. Polacy daleko od medalowych zdobyczy.

Dzień rozpoczął się od wyścigu juniorek. Młode zawodniczki miały do pokonania ponad 60 kilometrów. Wyścigowi towarzyszyła fatalna pogoda – deszcz i śliska nawierzchnia, która była powodem wielu upadków i większych kraks. Kilka zawodniczek próbowało samotnych ataków, z przodu widzieliśmy też grupy po 2-3 kolarki, jednak żadna z tych akcji nie zakończyła się powodzeniem. Do mety dotarła bardzo przerzedzona kraksami grupa, z której najszybciej finiszowała Holenderka Lorena Wiebes, minimalnie wyprzedzając  Dunkę Emmę Joergensen i rozprowadzaną przez koleżanki na ostatnich kilometrach Włoszkę Letizię Paternoster.

Polki jechały bardzo czujnie, uczestniczyły aktywnie w kasowaniu wszystkich prób odjazdów. Jednak w czołowej grupie znalazła się jedynie .Pozostałe nasze reprezentantki albo osłabły, albo pozostały z tyłu w wyniku upadków.

Wyścig juniorek 60.3 km:
1. Lorena Wiebes (Holandia)
2. Emma Joergensen
3. Letizia Paternoster (Włochy)
… 27. Klaudia Bielawska, 42. Kaja Rysz, 64. Karolina Kumiega, 65. Sara Tonder, 71. Oliwia Majewska, 72. Marta Jaskulska

Po 12 na tą samą trasę wyjechały zawodniczki do 23 roku życia, ale 20-kilometrową pętle pokonywały pięciokrotnie. Pogody nie miały wcale lepszej niż ich młodsze koleżanki, ba, do mokrej nawierzchni i opadów deszczu dołączył silny wiatr. Wyścig był równie ciekawy, na trasie było wiele ucieczek i prób rozerwania peletonu. Jednak dopiero atak Dunki Pernilli Mathiasem przyniósł powodzenie. Próbowały jej koła dotrzymać rywalki, ale nie dały rady i rozradowana zawodniczka gospodarzy mistrzostw samotnie minęła linię mety.

Peleton dojechał z niewielkim opóźnieniem, a po srebrny medal najszybciej finiszowała z niego Susanne Andersen z Norwegii, minimalnie uprzedzając Alice Barnes z Wielkiej Brytanii. Polki były bardzo aktywne, ale do decydującej rozgrywki się nie włączyły. Ósme miejsce zajęła Marta Lach, kolejne Polki były dalej.

Wyścig kobiet U23 100.5 km:
1. Pernille Mathiesen (Dania)
2. Susanne Andersen (Norwegia)
3. Alice Barnes (Wielka Brytania)
… 8. Marta Lach, 16. Agnieszka Skalniak, 28. Karolina Perekitko, 55. Nikol Plosaj, 65. Alicja Ratajczak, 67. Anna Nerlo

Wyścig juniorów rozgrywany późnym popołudniem odbył się przy znośnej pogodzie, choć wciąż było mokro i wietrznie. Pomimo wielu prób ataków do mety dojechała duża grupa. Sprinterską rozgrywkę najlepiej rozegrał Włoch Miechele Gazzoli, doskonale rozprowadzony na ostatnich metrach przez swoich reprezentacyjnych kolegów. Tuż za nim finiszował Norweg Soren Warenskjold, zaś na gtrzecim miejscu dojechał Niemiec Niklas Markl.

Szóstka Polaków dotarła do mety w zasadniczej grupie, wydawało się nawet, że Dawid Burczak włączy się do walki o czołowe lokaty, jednak kreskę przeciął jako dziewiąty. Pozostali nasi kolarze przyjechali w środku peletonu.

Wyścig juniorów 120,6 km:
1. Miechele Gazzoli (Włochy)
2. Soren Warenskjold (Norwegia)
3. Niklas Markl (Niemcy)
…9. Dawid Burczak, 43. Filip Maciejuk, 47, Artur Lewandowski, 49. Mikołaj Konieczny, 63. Mateusz Kostański, 69. Karol Wawrzyniak

 

Bartosz Szafran4873 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password