Kolarstwo szosowe – Mistrzostwa Europy: Bezkonkurencyjny Peter Sagan, Gołaś w drugiej dziesiątce

Mistrz świata Peter Sagan został również mistrzem Europy. Na końcowych metrach wyścigu w Plumelec na Słowaka nie było mocnych. Na 13. miejscu finiszował Michał Gołaś.

Pierwszy raz w historii kolarze elity ścigali się o tytuł mistrza Europy. Pierwszą ucieczkę stworzyli Bert-Jan Lindeman (Holandia), Pirmin Lang (Szwajcaria), Adrii Brataszczuk (Ukraina) oraz Risto Raid (Estonia). Mieli oni nawet 10 minut przewagi, jednak peleton dogonił uciekinierów. Później rozpoczęły się kolejne ataki, w jednym z nich znalazł się Łukasz Owsian. Chwilę później na czele wyścigu znalazła się aż 18-osobowa grupa, w której jechał Karol Domagalski. Ucieczek nie zaakceptowali Belgowie, Hiszpanie, Francuzi i Słowacy, którzy mieli w planach walki o zwycięstwo.

Na ostatniej pętli zaatakował Włoch Moreno Moser, który miał nawet 30 sekund przewagi nad peletonem. Gdy grupa zasadnicza doganiała już Włocha do ataku zerwał się jego rodak Davide Vilella. Prowadzenie w peletonie objęli Polacy, byli to Łukasz Owsian i Łukasz Wiśniowski pracowali na rzecz Michała Gołasia. Lider polskiej ekipy nie miał szans na finiszu i ostatecznie skończył mistrzostwa na 13. miejscu.

Przygoda Vilelly skończyła się na ostatnim kilometrze. Najsilniejsi kolarze znaleźli się z przodu grupy. Sprinterską rozgrywkę bez problemu wygrał Peter Sagan, który spokojnie przejechał na drugą stronę szosy i daleko odjechał konkurentom. Drugi był Francuz Julian Alaphilippe, na 3. miejscu uplasował się Daniel Moreno reprezentujący Hiszpanię.

Wyniki:

1. Peter Sagan (Słowacja) 5:34:23
2. Julian Alaphilippe (Francja)  tsc.
3. Daniel Moreno (Hiszpania) tsc.
4. Samuel Dumoulin (Francja) tsc.
5. Petr Vakoc (Czechy) tsc.
6. Rui Costa (Portugalia) tsc.
7. Tony Gallopin (Francja) +3 sek.
8. Phillippe Gilbert (Belgia) +3 sek.
9. Diego Ulissi (Włochy) +3 sek.
10. Luis Leon Sanchez (Hiszpania) +3 sek.

14. Michał Gołaś +3 sek.

38. Karol Domagalski + 1:40

43. Łukasz Owsian + 2:05
44. Łukasz Wiśniowski + 2:05

69. Maciej Paterski + 3:43

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password