Kolarstwo szosowe – MŚ: Kwiatkowski z medalem, świetne CCC

Dzisiejszy dzień drużynowej jazdy na czas w Bergen odbył się pod znakiem Teamu Sunweb. Niemiecki zespół zdobył złote medale w rywalizacji kobiet i mężczyzn. Michał Kwiatkowski wraz z kolegami z Team Sky zdobył brązowy medal. CCC Sprandi Polkowice zajęło wysokie 8. miejsce.

Mężczyźni rywalizowali na tej samej trasie co kobiety, czyli o długości 42,5 kilometra. Po pokonaniu 30 kilometrów kolarze musieli zmierzyć się z trudnym podjazdem na Birkelundsbakken. Do rywalizacji przystąpiło 17 zespołów, z czego 11 z cyklu World Tour. Wystartowała również ekipa CCC Sprandi Polkowice w składzie Marcin Białobłocki, Jonas Koch, Łukasz Owsian, Maciej Paterski, Mateusz Taciak i Jan Tratnik. W barwach ekipy Bora-hansgrohe jechał Maciej Bodnar, a w Team Sky Michał Kwiatkowski.

Po przejechaniu 10,5 kilometra na prowadzenie wysunął się Team Sky. Ekipa Michała Kwiatkowskiego osiągnęła czas 11:36.26. Quick Step Floors przegrywał o ponad sekundę, a BMC o 10 sekund. Na wysokim 9. miejscu plasował się zespół CCC (30 sekund straty), który wyprzedzał Borę-hansgrohe.

Na kolejnych 20 kilometrach doszło do kolejnych przetasowań. Prowadził zespół BMC 3 sekundy nad Sunwebem i 8,5 sekundy nad Team Sky. W walce o medale liczył się również Quick Step Floors. Rywalizacja pomiędzy BMC a Sunwebem robiła się coraz bardziej zacięta. 4,5 kilometra przed finiszem amerykański zespół prowadził zaledwie o 4 sekundy. Team Sky było na 3. pozycji.

Team Sunweb uzyskał łączny czas 47:50.42 i czekał na wynik BMC Racing Team. BMC (Dennis, Dillier, Kueng, Oss, Scotson, van Garderen) jednak osiągnęło gorszy czas od lidera o 8 sekund. Złote medale powędrowały do Toma Dumoulina, Lennarda Kamny, Wilco Keldermana, Sorena Kragha Andersena, Michaela Matthewsa i Sama Oomena.

Męski zespół Sunwebu tak jak wcześniej kobiety świetny pojechał w końcówce i dopełnił szczęścia w holenderskiej ekipie, która wygrywa 2 czasówki. Michał Kwiatkowski z Teamem Sky (Owain Doull, Chris Froome, Vasil Kiriyenka, Gianni Moscon i Geraint Thomas) ze stratą 22 sekund wywalczył brązowy medal. Dla „Kwiato” to kolejny medal w drużynowej czasówce w karierze.

Fantastycznie spisali się kolarze CCC Sprandi Polkowice. Polski zespół zajął fantastyczne 8. miejsce, wygrywając m.in. z Katiuszą (9.miejsce) i Borą-hansgrohe Macieja Bodnara (10. miejsce). Był to oczywiście najlepszy występ w startach w drużynowej jeździe na czas CCC w historii.