Kolarstwo szosowe – MŚ: Peter Sagan obronił tytuł mistrza świata!

Peter Sagan pokazał dzisiaj rywalom kto jest najlepszym kolarzem na świecie. W Doha Słowak obronił tytuł po skutecznym finiszu w końcówce. Dużą rolę odgrywał wiejący na pustyni wiatr.

Chociaż wyścig był rozgrywany na płaskim terenie to bardzo dał się kolarzom we znaki. Zawodnicy na liczącym około 150 kilometrów pustynnym odcinku narażeni byli na Słońce i wiatr, które przeszkadzały w rywalizacji. Później zaplanowany był wjazd na 7 rund po 15 kilometrów na The Pearl Qatar, czyli na sztuczną wyspę gdzie zlokalizowana była meta. Tuż po starcie ostrym zaatakowało 7 kolarzy: Brayan Steven Ramirez (Kolumbia), Nick Dougall (RPA), Nathanel Berhane (Erytrea), Ryan Roth (Kanada), Anass Ait Abdia (Maroko), Siergiej Lagkuti (Ukraina) i Rene Corella (Meksyk). Gdy peleton jechał spokojnie uciekinierzy mieli nawet ponad 10 minut przewagi.

Zmieniło się to, gdy do głosu doszli kolarze, którzy liczyli na działanie wiatru. Pierwsze skrzypce w pierwszej grupie grali Belgowie z Tomem Boonenem, Gregiem van Avermaetem na czele. Poza nimi w czołówce byli również kolarze Wielkiej Brytanii z Markiem Cavendishem, Włosi, Norwegowie z Alexandrem Kristoffem, Australijczyk Michael Matthews oraz obrońca tytułu Peter Sagan. Za grupą numer 1 jechała druga grupka z Marcelem Kittelem, Andre Greipelem i Maciejem Bodnarem. Inni nasi reprezentanci Maciej Paterski, Adrian Banaszek, Karol Domagalski, Łukasz Wiśniowski i Łukasz Owsian zostali jeszcze dalej z tyłu.

Różnica między grupami 1 i 2 wahała się od 30 sekund do minuty. Przez to zamieszanie szansę na powiększanie przewagi straciła ucieczka, która została złapana na 150 kilometrów przed kreską. Na prawie 100 kilometrów przed metą w rywalizacji zostały tylko 3 grupy: liderzy, grupa Macieja Bodnara i grupa Łukasza Wiśniowskiego. Organizatorzy wycofywali z rywalizacji kolarzy tracących ponad 10 minut. Na 3 okrążenia przed końcem grupa pościgowa po tym jak wycofali się potwornie zmęczeni Niemcy Marcel Kittel i John Degenkolb traciła już blisko 3 minuty. Sił na pogoń nie miał także Maciej Bodnar.

Wiadomo było, że zdobywcę tęczowej koszulki mamy w czołowej grupie. Jako pierwszy na 2 kilometry przed metą zaatakował Holender Tom Leezer. Jednak holenderski kolarz został złapany na ostatnim kilometrze. Doszło do sprinterskiej rozgrywki, w której najsilniejszy był Peter Sagan, który obronił tytuł mistrza świata. Tuż za nim finiszowali Mark Cavendish (Wielka Brytania) i Tom Boonen (Belgia). Od nowego sezonu kolarz Bora-Hansgrohe jako szósty zawodnik w historii obronił tytuł wywalczony rok wcześniej. Jedyny z Polaków, który dotarł na metę był Maciej Bodnar. Polski kolarz finiszował na 40. miejscu ze stratą 5 minut i 26 sekund do zwycięzcy.

Wyniki:

1. Peter Sagan (Słowacja) 5:40:43
2. Mark Cavendish (Wielka Brytania) tsc.
3. Tom Boonen (Belgia) tsc.
4. Michael Matthews (Australia) tsc.
5. Giacomo Nizzolo (Włochy) tsc.
6. Edvald Boasson Hagen (Norwegia) tsc.
7. Alexander Kristoff (Norwegia) tsc.
8. William Bonnet (Francja) tsc.
9. Niki Terpstra (Holandia) tsc.
10. Greg van Avermaet (Belgia) tsc.

40. Maciej Bodnar + 5:26

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password